grudzień 05 / 2022

autor: Salmon Barrakuda

FLĄDRA Wszystko o połowach płastug z plaży

TAGI:

flądra / łowiska na flądrę / wędka na flądry / kołowrotek na flądry / zestawy na flądry / metody połowu fląder / przynęty na flądry / kiedy łowić flądry / jak złowić dużą flądrę / jak smażyć flądry / flądra i metale ciężkie

wędkarz morski z flądrą

Jesienna flądra złowiona w okolicach Kanału jamneńskiego koło Unieścia - fot. CwanaRyba.pl

Złowić flądrę

Surfcasting jako dziedzina wędkarstwa przystosowana do łowienia z plaży, umożliwia nam złowienie wielu gatunków ryb żyjących blisko brzegu w morzu. Jednym z gatunków jest rodzina ryb flądrowatych licznie występująca również w strefie przybrzeżnej Bałtyku jak i w samych ujściach rzek pomorskich.

Złowić flądrę w morzu można zarówno metodą spinningową, muchową jak i gruntową. W tym artykule chcę opisać najczęściej stosowaną metodę łowienia fląder jaką bez wątpienia jest metoda gruntowa. Złowienie flądry na wędkę z plaży jest dość łatwe i stanowi prawdopodobnie największy odsetek łowionych ryb w surfcastingu. Złowienie jednak flądry o wymiarach powszechnie uznanych za duże, stanowi już pewnego rodzaju wyzwanie.

Łowienie ryb flądrowatych na wędkę z plaży potrafi być bardzo atrakcyjną formą spędzania czasu, rozwijającą umiejętności postrzegania przyrody i zjawisk w niej zachodzących. Łowienie fląder chyba jak żadne inne wędkowanie z plaży potrafi zmusić nas do budowania zestawów plażowych w niezwykle ciekawych formach.

W artykule wszystko o połowach płastug z plaży chciałbym zachęcić wędkarzy plażowych do łowienia fląder poprzez opisy technik, sprzętu, przynęt, zestawów i okresów żerowań, które pozwalają złowić osobniki powyżej 40 a nawet 50 cm. O łowieniu fląder warto poczytać, gdyż za pomocą tego gatunku często wygrywa się zawody surfcastingowe.

Flądra, płastuga, stornia, gładzica, niegładzica, zimnica, turbot, skarp

Flądra nazywana też płastugą, to ogólna nazwa ryby flądro kształtnej o charakterystycznej płaskiej i asymetrycznej budowie ciała. Do rodziny ryb flądrowatych przyjęły się też stornia, gładzica, niegładzica, zimnica i turbot zwany inaczej skarp. Flądra głównie występuje w morzu Bałtyckim, Śródziemnym, Czarnym oraz w Oceanie Atlantyckim. Okres tarła tej osobliwej ryby przypada na marzec, kwiecień i potrafi się przeciągnąć nawet do sierpnia w przypadku turbota. Większość ryb tego gatunku ma oczy położone z prawej strony ciała a większość czasu spędzają leżąc na lewym boku. Prowadzą przydenny tryb życia odżywiając się bezkręgowcami, ikrą, owadami oraz mniejszymi rybami.

Jak odróżnić płastugi od siebie?

Rozpoczynając przygodę z łowieniem fląder, warto nauczyć się rozróżniać z jaką rybą mamy tak naprawdę do czynienia. Może to być nam potrzebne, gdyż każda z nich ma inny wymiar ochronny a w przypadku turbota nawet okres ochronny. Przyjrzyjmy się, więc im na spokojnie ucząc się jak je szybko odróżnić będąc na łowisku.

Stornia

Jedną z najczęściej łowionych płastug w naszej strefie Bałtyku jest stornia. Płastuga ta charakteryzuje się wysoką szorstkością skóry zwłaszcza na grzbiecie w okolicach linii bocznej. Szorstkość ta jest spowodowana licznymi zgrubieniami w postaci grudek tak ostrych i dużych jak papier ścierny gradacji P20 - P40.

Podczas naciskania palcami po bokach storni wyczujemy więcej ości niż u innych płastug. Kolor i umieszczenie plamek tej ryby od strony grzbietowej (prawej) zależne są od barwy i rodzaju dna, przeważnie stornia jest jasno brązowa do średnio brązowej. Strona spodnia (lewa) jest biała czasem z elementami ciemniejszych plamek.

Stornia

Stornia Platichthys flesus - fot. Hans Hillewaert

  • Wymiar ochronny: 23 cm
  • Brak okresu ochronnego
  • Tarło: od marca do maja
  • Tarliska: Rynna Słupska, Głębia Gdańska, Borholmska i Arkony
  • Wiek życia: od 8 do 9 lat

Gładzica

Drugą płastugą, którą można często spotkać i złowić w Polskiej strefie brzegowej Morza Bałtyckiego jest gładzica. Płastuga ta posiada bardzo gładką skórę nawet na wysokości linii bocznej. W dotyku skóra tej ryby przypomina delikatnością ludzki policzek od strony wewnętrznej.

Gładzica ma mało ości i podczas naciskania palcami boków jej ciała wyczujemy większe, lekko luźne skupiska mięśni. Posiada za oczami zgrubienie zwane grzebieniem zaocznym. Płastuga ta od strony grzbietowej jest ciemno brązowa a nawet czarna i często ozdobiona pomarańczowymi lub czerwonymi plamkami.

Gładzica

Gładzica Pleuronectes platessa - fot. Google

  • Wymiar ochronny: 25 cm
  • Brak okresu ochronnego
  • Tarło: od maja do połowy lipca
  • Tarliska: Zachodnia głębsza część Morza Bałtyckiego
  • Wiek życia: 5 do 20 maksymalnie 50 lat

Niegładzica

Niegładzica jest stosunkowo rzadko łowioną płastugą przez wędkarzy we wschodniej części naszego wybrzeża. Strona zachodnia Bałtyku posiada lepsze łowiska tej ryby, mimo to i tak bardzo mało udaje się jej złowić. Niegładzica łatwo jest rozpoznawalna poprzez budowę pyska, który jest zdecydowanie większy od gładzicy i storni.

Drugą cechą wyróżniającą Niegładzicę prócz większego pyska od innych płastug jest jej wydłużony kształt ciała, proporcje te są zupełnie inne niż u większości ryb flądrowatych. Można śmiało zaryzykować tezę, że niegładzica jest aż o 1/3 węższa niż turbot.

Niegładzica

Niegładzica Reinhardtius hippoglossoides - fot. Google

  • Wymiar ochronny w Polsce nie wyszczególniony
  • Brak okresu ochronnego
  • Tarło: od lutego do maja
  • Siedliska: Zachodnia głębsza część Morza Bałtyckiego
  • Wiek życia: maksymalnie 30 lat

Zimnica

Zimnica to dość popularna płastuga w wodach Bałtyku przebywająca jednak na sporych głębokościach dzięki czemu złowienie jej na wędkę surfcastingową jest stosunkowo rzadkie. Od czasu do czau Zimnica lubi odwiedzać obszary o wodzie słonawej i wtedy można ją spotkać w zasięgu rzutów wędkarza z plaży.

Zimnice odróżnimy od innych płastug dzięki specyficznej drobnej zwartej licznie łusce oraz po tym, że ma najdrobniejszą budowę ciała ze wszystkich flądrowatych. Ryba ta posiada najmniejszą budowę pyska ze wszystkich tu wymienionych płastug.

Zimnica

Zimnica Limanda limanda - fot. Google

  • Wymiar ochronny 25 cm
  • Brak okresu ochronnego
  • Tarło: od kwietnia do sierpnia
  • Siedliska: głębsza część Morza Bałtyckiego
  • Maksymalna wielkość do 40 cm

Turbot

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych płastug jest turbot zwany często skarpem. Ryba ta już podczas holowania na wędce oznajmia nam kim jest dzięki silnemu oporowi jaki stawia w wodzie. Turbot w porównaniu do innych płastug jest prawie okrągły, a skóra szorstka i chropowata choć nie tak ostra jak u storni.

Charakterystyczną cechą turbotów jest bardzo duży i silny pysk przystosowany do łapania małych rybek. Ubarwienie tej ryby częściej jest jasne piaskowe niż ciemne i potrafi być usiane licznymi gęsto usianymi brązowymi plamkami. W porównaniu do innych płastug turbot posiada prawie dwa razy grubszą budowę ciała czyniąc go najsilniejszą z ryb flądrowatych w naszych łowiskach.

Turbot skarp

Turbot Scophthalamus maximus - fot. Google

  • Wymiar ochronny: 30 cm
  • od dnia 1 czerwca do dnia 31 lipca
  • Tarło: od kwietnia do sierpnia
  • Tarliska: na głębokościach 10 do 40 metrów
  • Wiek życia: do 25 lat

Zasada porównania

Dla osób rozpoczynających swą przygodę z surfcastingiem lub z samym połowem fląder, może być trudnością odróżnienie poszczególnych rodzajów płastug. W opisach, które podałem powyżej starałem się ukazać proste sposoby na odróżnienie płastug natychmiast po ich złowieniu w praktyczny sposób.

Idealnym rozwiązaniem była by możliwość złowienia każdej z nich i sposobność bezpośredniego porównania. Osobiście przez dwie dekady wędkowania z plaż Bałtyku udało mi się złowić w jednym dniu trzy różne płastugi i nie słyszałem, też by komuś udało się złowić wszystkie wymienione płastugi podczas jednego wędkowania.

Co więc zrobić by być pewnym, że nie złamaliśmy przepisów dotyczących wymiarów ochronnych fląder? Istnieje metoda, która podpowiada by złowiona flądra miała zawsze największy wymiar ochronny ze wszystkich ryb flądrowatych. Wymiar ten określony jest dla turbota i wynosi 30 cm.

Ta metoda powinna uspokoić wszystkich tych, którzy cenią literę prawa. Tak naprawdę łowienie fląder poniżej tego wymiaru mija się z celem, a dalsza część artykułu o połowach fląder podpowie nam, co zrobić by łowione przez nas płastugi miały znacznie większe wymiary.

Większość płastug w klasyfikacji zagrożenia gatunku zajmuje pozycję LC. Pozycja ta oznacza zagrożeniem wyginięcia gatunku o najmniejszej trosce. To dobra wiadomość, która powinna cieszyć nie tylko wędkarza surfcastingowego i rybaka, ale każdego człowieka.

Warto pamiętać, że ryby flądrowate możemy łowić w Polsce na dwa zestawy (dwa haczyki) na jednej wędce pod warunkiem używania haczyków o rozwarciu łuku kolankowego haczyka nie większym niż 1 cm. Proszę pamiętać o tym kupując zestawy sprowadzane z zagranicznych sklepów, gdzie lokalne przepisy mogą stanowić inaczej.

FLĄDRA Zachodniopomorskie łowiska na płastugi

TAGI:

flądra / łowiska na flądrę / wędka na flądry / kołowrotek na flądry / zestawy na flądry / metody połowu fląder / przynęty na flądry / kiedy łowić flądry / jak złowić dużą flądrę / jak smażyć flądry / flądra i metale ciężkie

wędki na plaży

Najlepsze łowiska na flądry w Sarbinowie, Łazach, Unieściu, Dąbkowicach, Darłówku i Ustroniu Morskim - fot. CwanaRyba.pl

Gdzie łowić flądry?

Ryby flądrowate, to gatunek związany z bliskością dna morskiego. Flądry za dnia nie licząc wiosny wykazują słabą aktywność i spędzają czas zagrzebane w dnie morskim. Budowa ciała tego gatunku pozwala na zręczne maskowanie się na dnie pod kilku milimetrową warstwą piasku, drobnych kamyczków, zbutwiałych liści, patyków i roślinności, takie miejsca to doskonałe łowiska na płastugi.

Omawiany tu gatunek ryby toleruje niskie zasolenie wody, dzięki temu można go spotkać w strefie przybrzeżnej Bałtyku, gdzie zlewnie rzek pomorza i pomorza zachodniego obniżają jego zasolenie w mniejszym lub większym stopniu. Podczas silnych i długotrwałych wiatrów północnych można flądrę spotkać nawet w ujściach rzek do morza.

Flądra po zmroku zaczyna swoją aktywność około godziny po zapadnięciu ciemności. Aktywność jej wydłuża się gdy noce są ciemne a skraca podczas pełni księżyca i bezchmurnego nieba. Można też zauważyć zwiększoną aktywność tej ryby na godzinę przed świtem, to jednak zależy od ilości pokarmu jaki jest dostępny w jej otoczeniu, lub od ilości spożytego pokarmu we wczesnych godzinach nocnych.

Odpowiadając na pytanie gdzie łowić flądry? Odpowiedzi należy szukać w strefach przybrzeżnych Bałtyku, gdzie dno jest miękkie a w pobliżu występują falochrony, budowle i instalacje wodne, okolice ujścia rzek zasilające dno morskie w świeży piasek, iły, torf, fragmenty zbutwiałej trzciny. Idealne miejsca na flądrę, to olbrzymie połacie dna piaszczystego, gdzie wśród niego występuje anomalia budowy dna.

Łowisko Sarbinowo

Łowisko Sarbinowo jest łowiskiem wygodnym z bliskim i łatwym dojściem do brzegu. Duża skuteczność tej miejscówki rozciąga się na linii brzegowej między Ośrodkiem Wypoczynkowym Beskid ulokowanym na zachodnim krańcu Sarbinowa, a końcem betonowego molo w kierunku wschodnim. Ze względu na lokalizację łowisko to jest atrakcyjne w okresie wiatrów południowo-zachodnich.

Łowisko Ustronie Morskie

Ciekawym miejscem połowu flądry jest łowisko Ustronie Morskie z ujściem rzeczki Czerwona. Polecam do wędkowania fragment zachodni tej plaży, gdzie na dnie zalegają pola torfowe a brzeg chroniony jest drewnianymi falochronami po prawej stronie ujścia rzeczki Czerwonej dno usiane jest dużymi kamieniami i to miejsce przydatne jest bardziej do połowu troci.

Łowisko Łazy i Unieście

Jednym z lepszych miejsc na złowienie flądry jest łowisko Łazy i Unieście. To długi odcinek dzikich plaż o piaszczystym dnie poprzecinanym wąskim paskiem niewielkich kamieni i małych połaci torfowisk. Doskonały dojazd i wygodne zejście bezpośrednio na łowiska czynią je użytecznymi dla ludzi w każdym wieku. Celowo pomijam w opisie kanał jamneński.

Łowisko Kanał jamneński

Kanał jamneński budzi ostatnio wiele emocji ze względu na budowę ostrogi i regulacji kanału. Jego budowa przyczyniła się do złej opinii wielu wędkarzy na temat rybostanu jaki zapanował po oddaniu obiektu do użytku. Na szczęście flądra na łowisku Kanału jamneńskiego wciąż przebywa i można ją złowić zarówno po zachodniej stronie kanału jak i po wschodniej. Uwaga latem na mandaty za parkowanie w niewłaściwym miejscu.

Łowisko Kanał szczuczy

Łowisko Kanał szczuczy, to najpiękniejsza plaża do uprawiania dyscypliny jaką jest surfcasting, uwaga wymagane jest zezwolenie na wjazd. Jej rozległe i szerokie plaże sprzyjają powstawaniu wielkich łach piaskowych na dnie Bałtyku. To płytkie łowisko w obrębie samego Kanału szczuczego potrafi zawierać liczne stada flądry. Na zachód od kanału warto zorganizować nocną zasiadkę między pierwszymi falochronami.

Łowisko Darłówko i Kopań

Zachodnia część plaży w Darłówku jest bardzo wyrównana i nadaje się na zawody wędkarskie. Dla indywidualnych surfcastingowców polecam łowisko Darłówko po wschodniej stronie Wieprzy. Plaża ta aż po miejscowość Kopań posiada urozmaiconą charakterystykę, gdzie wyjątkowo miękkie dno przeplata się z głazami i drewnianymi palami tworząc doskonałe żerowiska fląder.

FLĄDRA Wędka plażowa na płastugi

TAGI:

flądra / łowiska na flądrę / wędka na flądry / kołowrotek na flądry / zestawy na flądry / metody połowu fląder / przynęty na flądry / kiedy łowić flądry / jak złowić dużą flądrę / jak smażyć flądry / flądra i metale ciężkie

Wędki na tripodzie nad morzem

Wędki surfcastingowe firmy Dega z systemem Tip Control do połowu flądry z brzegu - fot. CwanaRyba.pl

Wędka na flądry

Flądry łowimy w morzu nie licząc rzadkich przypadków jej obecności w ujściach rzek. Dlatego to właśnie morze i jego stan decyduje o sprzęcie na jaki powinniśmy w danym dniu łowić flądry. Pisząc o sprzęcie do połowu fląder musimy przyjąć kilka jego wariantów i sklasyfikować odpowiednio do warunków pogodowych jakie będą panowały podczas łowienia.

Biorąc pod uwagę wielkość i masę przeciętnie łowionej flądry, wykorzystywanie za przynęty filetów, regulaminową zgodę na używanie dwóch przyponów w zestawach oraz aktywność fląder w każdej sile wiatru uzależniając nas od większych mas ciężarków wędka plażowa na płastugi powinna być mocna, ale o możliwie jak najdelikatniejszej szczytówce ze względu na często występujące zjawisko delikatnych brań tej ryby.

Nasza idealna wędka na flądry powinna mieć dodatkową szczytówkę w systemie tip control. Łowienie fląder potrafi być bardzo ciekawą formą uprawiania surfcastingu, a odpowiednio dobrany sprzęt może przyczynić się do organizowania licznych wypraw na ten gatunek ryby.

Nasz Bałtyk potrafi od czasu do czasu uspokoić się na kilka dni i dać szansę na zorganizowanie wyjazdu na plażę w celu złowienia fląder z delikatną wędką. Przyda nam się wówczas na plaży wędzisko typu feeder, karpiówka, lub dłuższa gruntówka czyniąc łowienie tej ryby w bardziej wyrafinowane i czułe na walkę tej ryby przy dnie.

Feeder jako lekka wędka plażowa na flądrę

Podczas delikatnych podmuchów wiatru, niskiego stanu morza lub silnych wiatrów z kierunku południowego, do połowu flądry można wykorzystać wędkę typu feeder.

Odpowiednio zmodyfikowana jego najdelikatniejsza szczytówka stanowi idealne rozwiązanie w połowach flądry w takich warunkach pogodowych. Holowanie fląder na tak delikatnej wędce pozwala czerpać emocje z każdego szarpnięcia walczącej ryby.

Modyfikowanie feedera do surfcastingu

Modyfikowanie feedera pod połowy flądry polega na wybraniu z kompletów szczytówek dostarczonego z kijem tej najdelikatniejszej i usunięcia wszystkich przelotek wraz z omotkami. W miejsce przelotki szczytowej mocujemy przelotkę otwartą wykonaną z nierdzewnego drutu w kształcie haczyka.

Taka kombinacja pozwala nam zarzucać feederem dalej, a masa ciężarka może dochodzić nawet do 120 gr. po oddaniu rzutu zakładamy modyfikowaną szczytówkę zaczepiając żyłkę o drucianą otwartą przelotkę uzyskując niebywale czułe narzędzie do sygnalizacji brań flądry.

Wędki o długości 4,20 m na flądrę

Najpopularniejszymi wędkami w surfcastingu w naszym kraju, są wędki o długości 4,20 m i masie rzutowej do 200 gr. To uniwersalne wędzisko do wędkarstwa plażowego, dzięki któremu możemy łowić większość gatunków ryb na naszych plażach Bałtyku.

Wędki te posiadają najczęściej średnią sztywność szczytówki i delikatne brania flądry mogą być nie zauważane. Dobrą cechą tych wędek jest uniwersalność na zmieniające się siły i kierunki wiatrów, które często można odczuć nad morzem.

Wędka plażowa z systemem Tip Control

Rozwiązaniem dla tego rodzaju wędzisk do surfcastingu jest system Tip Control. System ten, to nic innego jak specjalna przelotka z dodaną możliwością osadzenia dwóch lub trzech dodatkowych szczytówek najczęściej z włókna szklanego o różnej charakterystyce ugięcia.

Tip Control można kupić jako osobny dodatek do wędki i pasuje do wielu modeli wędzisk zarówno amatorskich jak i profesjonalnych. Takie rozwiązanie pomaga w dostrzeżeniu większości brań flądry na kijach nawet bardzo sztywnych.

Mocna wędka surfcastingowa

Wielką zaletą flądry jest jej aktywność podczas silnych wiatrów i dużych stanów morza. Jej budowa ciała pozwala na sprawne pływanie w okolicach pierwszej rewy a nawet na samej rewie. By jednak móc stanąć na plaży i skutecznie łowić flądry w takie dni potrzebujemy znacznie większych gramatur ciężarków. W takie dni bardzo uciążliwa potrafi być roślinność niesiona wartkim prądem morskim wzdłuż plaży. Zmienne te wpływają na wybór zupełnie innej wędki do połowu fląder i potrzebna nam już jest mocna wędka surfcastingowa.

Niestety na naszym rynku nie wiele wędek surfcastingowych można spotkać, które pozwalają w takich warunkach wędkować na plaży. Warto tu zaznaczyć, że pisząc o trudnych warunkach mam na myśli wiatry zachodnie, północne i wschodnie wiejące z siłą powyżej 12 m/s. Przedstawiam listę wędek nadających się do łowienia w takich wiatrach:

FLĄDRA Kołowrotek morski na płastugi

TAGI:

flądra / łowiska na flądrę / wędka na flądry / kołowrotek na flądry / zestawy na flądry / metody połowu fląder / przynęty na flądry / kiedy łowić flądry / jak złowić dużą flądrę / jak smażyć flądry / flądra i metale ciężkie

Kołowrotek morski firmy Dragon

Dragon Surf Master FD 970i doskonały kołowrotek do surfcastingu - fot. CwanaRyba.pl

Kołowrotek do łowienia fląder

Kołowrotek morski do łowienia fląder nadaje się praktycznie każdy jaki posiadamy pod warunkiem, że nie zależy nam na dalekich rzutach i na łowieniu z dużymi masami ciężarków. W przeciwnym wypadku kołowrotek powinien być mocny i zaopatrzony w specjalną szpulę do dalekich rzutów.

Aktywność ryb flądrowatych zdecydowanie przypada na okres od zachodu do zmierzchu, więc planując wyjazd na flądrę warto zabierać kołowrotek, który dobrze znamy i który jest w 100% sprawny. W nocnych okolicznościach uczenie się obsługi nowego kołowrotka lub konsekwencje niesprawności zużytego mogą skutecznie nam łowienie fląder uprzykrzyć, a nawet zakończyć przed czasem.

Czytając artykuł dalej znajdziecie wzmiankę o jednej z metod łowienia fląder, gdzie kołowrotek jest mocno obciążony i często wykorzystywany mimo, że mamy do czynienia z wędkarstwem gruntowym. Jeśli zdecydujemy się na metodę aktywnego łowienia fląder warto by nasz kołowrotek do połowy tej ryby był bardzo mocny.

Dla użytkowników wędek z systemem Tip Control, chcę wspomnieć o tendencji do niekontrolowanego brudzenia piaskiem kołowrotka. Zjawisko to dzieje się, gdy po zarzuceniu zestawu wkładamy Tip Control do wędki. Kąt nachylenia kija w stosunku do płaszczyzny plaży w tym momencie jest taki, że kołowrotek dotyka piasku i ciężko go usunąć w warunkach nocnych.

FLĄDRA Zestawy morskie na płastugi

TAGI:

flądra / łowiska na flądrę / wędka na flądry / kołowrotek na flądry / zestawy na flądry / metody połowu fląder / przynęty na flądry / kiedy łowić flądry / jak złowić dużą flądrę / jak smażyć flądry / flądra i metale ciężkie

Zestaw na flądrę z elementami fluo i paletką błystki

Zestaw na flądrę Platessa Clip C Fluo Olympic z elementami fluo i paletką błystki - fot. CwanaRyba.pl

Jakie zestawy na flądrę?

Łowienie fląder z plaży jest często nie do końca kontrolowanym przyłowem podczas wypraw na leszcze, węgorze, trocie, okonie i płocie. Najczęściej są to małe osobniki i z racji ich budowy ciała, nie specjalnie zachwycają wędkarzy plażowych pod względem sportowym i kulinarnym. Biorąc pod uwagę ich skłonności do głębokiego połykania przynęt, mogą się stać prawdziwym utrapieniem na łowisku.

Liczebność flądry w przybrzeżnej strefie naszych plaż jest duża nawet bardzo duża i przy odrobinie wiedzy i starań możemy skutecznie łowić tylko duże flądry. Panuje opinia, że zarzucając daleko można łatwiej złowić w morzu większą flądrę. Wydaje mi się ta teoria nieco przesadzona i zarzucając bliżej również możemy złowić osobniki o rozmiarach powyżej 45 cm.

Co zrobić by łowić duże flądry w sposób nie przypadkowy? Moim zdaniem są dwa czynniki, które powodują brania tylko dużych osobników tego gatunku ryby. Pierwszy to wielkość przynęty a drugi, to zestawy morskie na płastugi jakimi chcemy wędkować z plaży.

Jakie zestawy na flądrę? W surfcastingu jest wiele rodzajów zestawów do połowu fląder, zarówno bardzo prostych składających się tylko z dwóch bocznych troków i haczyków jak i bardziej skomplikowanych. Postaram się podzielić zestawy na grupy i omówić wszystkie po kolei opisując ich właściwości i przydatność w różnych warunkach jaki mogą panować na plażowym łowisku.

Prosty zestaw na flądry

Polskie przepisy dotyczące wędkowania w morzu zezwalają na użycie dwóch haczyków na jednej wędce pod warunkiem łowienia ryb flądrowatych, oraz jeśli kolanko haczyka nie przekracza 10 mm. Najczęściej więc spotykany jest prosty zestaw plażowy na flądry zbudowany z dwóch krótszych przyponów umieszczonych za pomocą wiązań lub krętlików na żyłce głównej.

Rysunek ukazujący schemat budowy zestawów do łowienia ryb w morzu

Schemat prostych zestawów na flądry - rys. CwanaRyba.pl

Rozwiązanie te sprawdza się w przypadkach połowów na mniejsze przynęty i na bliskich odległościach. Zarzucanie tym zestawem na dalsze odległości jest podatne na zerwania przynęt z haczyków proporcjonalnie do ich wielkości, a w wietrzne dni łatwo o splątania zarówno podczas lotu jak i opadania na dno.

Dużą wadą tych zestawów podczas bezwietrznych dni jest tendencja do chowania się przynęty pod żyłkę główną. Dzieje się tak za każdym razem, kiedy zestaw podciągamy do brzegu celem sprawdzenia, czy mieliśmy branie lub w celu zwabienia flądry ruchem przynęty.

Na niekorzyść należy też uznać duże odległości między przyponami tych zestawów, które w przypadku krótkich wędek lub wędek surfcastingowych miękkich, utrudnia rzuty szczególnie dla osób które lubią wchodzić do wody. Największą zaletą tych zestawów jest niska cena i łatwość wykonania samemu w domowym warsztacie.

Zestawy na flądry bardziej złożone

Dla bardziej wymagających wędkarzy plażowych chcących łowić ryby flądrowate, zestawy mogą być wyposażone w różnego rodzaju proste nie skomplikowane metalowe lub plastikowe zaczepy do mocowania haczyków z przynętą. Spotkać można też nierdzewne druciki i sprężynki zwiększające dystans do żyłki głównej. Takie rozwiązania już częściowo rozwiązują trudności z utrzymaniem się przynęty na haczyku i poprawiają odsetek dalszych rzutów bez splątań przyponów.

Rysunek ukazujący trzy zestawy plażowe z elementami trzymającymi haczyk podczas zarzucania

Schemat popularnych zestawów na flądry - rys. CwanaRyba.pl

Podczas zarzucania takimi zestawami można zauważyć dość dobrą skuteczność mocowania haczyka z przynętą, ale tylko dla przyponu osadzonego bliżej ciężarka. Dla drugiego przyponu niestety te mocowanie ma słabą przydatność. Już w pierwszej sekundzie lotu drugi przypon z haczykiem wypina się z zamocowania.

Zachowanie takie wymusza u wędkujących redukcję zestawu, redukcja ta polega na budowaniu zestawów tylko w oparciu o nieco dłuższy przypon, ale tylko z jednym haczykiem. Wędkarz plażowy dostaje dzięki temu zestaw mniej plączący się, którym można zarzucić dalej, celniej i zwiększą przynętą.

Zestawy na flądrę dla zaawansowanych

Surfcasting to odłam wędkarstwa, który cechuje się dalekimi rzutami. Dla jednych wędkarzy plażowych dalekie rzuty mogą być tylko formą rywalizacji, a dla drugich sposobem na łowienie w miejscach nie osiąganych przez innych amatorów surfcastingu. Łowienie fląder również może być impulsem do szukania tej ryby dalej od brzegu i szukania rozwiązań by przynętę dorzucić na łowisko nie uszkodzoną i nie splątaną. Tu przychodzą nam z pomocą zestawy na flądrę dla zaawansowanych surfcasterów.

Producenci zestawów do łowienia fląder

Twórcy, pomysłodawcy no i oczywiście producenci zestawów do łowienia fląder, zadbali by można było zarzucić dalej i pewniej dzięki takim rozwiązaniom jak Breakaway Impact Shields, Impact Clips, czy Gemini Splach Down Solo. Ukierunkowanie filozofii łowienia na pojedynczy trok rozwiązało wiele problemów, dobry, dalej zarzucony i nie plączący się zestaw, okazuje się bardziej łowny niż zestaw podwójny splątany i zarzucony bliżej.

rysunek ukazujący trzy opatentowane klipsy do trzymania haczyka podczas dalekich rzutów w surfcastingu

od lewej: Breakaway Impact Shields, Impact Clips, Gemini Splach Down Solo - rys. CwanaRyba.pl

Omawiane elementy stanowią przełom w budowach zestawów nie tylko na flądrę. Większość tych opatentowanych klipsów w połączeniu z różnymi rozwiązaniami dotyczącymi długości, grubości, sztywności przyponów całej gamy krętlików, agrafek i pełnego wachlarza haczyków, potrafi przyczynić się do stworzenia idealnego zestawu jaki potrzebujemy na konkretne warunki panujące na łowisku.

W budowaniu i projektowaniu systemów plażowych w oparciu o wspomniane patenty, ogranicza nas jedynie fantazja no i oczywiście zasobność portfela, bo te systemy plażowe są już odpowiednio droższe niż wcześniej opisywane. Mimo wszystko warto mieć jakoś inną alternatywę do stosunkowo prostych i zawodnych systemów plażowych opisywanych na samym początku tego rozdziału.

Breakaway Impact Shields

Breakaway Impact Shields, to rozwiązanie najtańsze i prócz dużego oporu jaki stawia w powietrzu w porównaniu do innych rozwiązań jest patentem bardzo ciekawym. Breakaway Impact Shields nie wymaga tak dokładnych spasowań długości przyponów jak niżej opisany Impact Clips, który często wymaga idealnego dobrania długości przyponu, a w skrajnie silnych rzutach użycia nawet specjalnej nierdzewnej sprężynki amortyzującej różnice rozciągliwości żyłki głównej do żyłki bocznego troka.

Impact Clips i Gemini Splach Down Solo

Rozwiązanie, które przynosi Impact Clips może być stosowane zarówno do drutu haczyka jak i samej żyłki w przeciwieństwie do opatentowanego Gemini Splach Down Solo, który poprzez swoje cienkie i ostre blaszki może służyć tylko do drutów haczyków. Gemini Splach Down Solo jest najdroższym rozwiązaniem, ale też jako jedyne oferuje 100% skuteczność oraz unikalna możliwość stosowania dłuższych przyponów niż wynika to z konstrukcji zestawu.

Profesjonalne zestawy na flądrę

Profesjonalne zestawy na flądrę budowane są na potrzeby zawodów surfcastingowych dla wędkarzy wyczynowców, projektowane są też do bardzo specyficznych warunków panujących na plaży, gdzie w normalnych warunkach ich budowa może wydawać się mocno przesadzona lub przerysowana. Zestawy te również budowane są pod nietypowe przynęty lub zachowania i zwyczaje tylko takich a nie innych ryb, które planuje się złowić.

Czy zestawy takie można używać w surfcastingu amatorskim lub rekreacyjnym? Oczywiście, że można należy tylko liczyć się z większymi kosztami takich zestawów, oraz mieć świadomość ich specyficznego zastosowania w warunkach, które na naszych łowiskach nie panują, lub w których nikt i nic nas nie zmusza do wędkowania jak silne wiatry i wzburzone morze.

Profesjonalne zestawy na flądrę w rękach amatorów surfcastingu mogą więc być używane pod warunkiem pełnej wiedzy na temat ich przeznaczenia. Profesjonalne zestawy do surfcastingu nie oznaczają z nazwy, że są nadzwyczaj trwałe i odporne na wszystkie warunki panujące w morzu. Owszem znajdziemy i takie jednak są zestawy dla zawodników, które w wodzie potrafią wytrzymać nie dłużej niż kilka godzin. Jednak są tak łowne, że używanie ich na zawodach może przyczynić się do wygrania rywalizacji.

Doświadczenie i wiedza wędkarza

Liczy się tu doświadczenie i wiedza wędkarza plażowego na temat potrzeby zastosowania takiego a nie innego zestawu. Kupując lub budując taki zestaw do połowu flądry powinniśmy znać jego przeznaczenie. Często zastosowanie rozwiązań w budowie zestawów profesjonalnych wymaga specjalistycznych ciężarków, których ciężko samemu wykonać a nawet kupić.

Opiszę kilka rozwiązań profesjonalnych stosowanych z powodzeniem na naszych krajowych zawodach, gdzie złowienie flądry może przynieść miejsce na podium. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest zestaw pojedynczego troka z jednym haczykiem, gdzie mocujemy go przed rzutem w specjalnym klipsie osadzonym na ciężarku. Ciężarek ten może być z kolcami lub bez.

Ciężarki takie są bardzo drogie i potrafią mieć modułową budowę. Korzystanie z takiego zestawu pozwala nam na rekordowo dalekie rzuty, gdyż system ten stawia w powietrzu najmniejszy opór z pozostałych. Korzystamy z niego, gdy łowisko jest zbyt płytkie lub niedostępne a regulamin zawodów nie pozwala nam wchodzić do wody. Na poniższym rysunku to zestaw pierwszy od lewej.

Schemat rysunkowy zaawansowanych systemów wędkarskich do połowu ryb flądrowatych

Profesjonalne zestawy na flądrę - rys. CwanaRyba.pl

Na rysunku zamieszczonym powyżej zestaw drugi od lewej, to system ze specjalnym wentylowanym ciężarkiem, przez którego otwór przebiega przypon z przynętą podaną bezpośrednio za ciężarkiem. Ideą tego rozwiązania jest wabienie flądry za pomocą smugi piasku, który powstaje w częściowo zagrzebanym w piasku ciężarku i cyklicznie podciąganym do brzegu. Ciężarki te mogą mieć kształty owalne lub podobne nawet do żelazka.

Zestaw ten sprawdza się na zawodach, gdzie aktywność flądry jest bardzo słaba. Ten orający dno zestaw niczym pług, dotyka i pobudza flądry zagrzebane w piasku powodując u nich chwilową aktywność i zainteresowanie naszą przynętą. To zestaw dla bardzo aktywnego wędkowania i wymaga silnego sprzętu i ciągłej uwagi wędkarza plażowego.

Do łowienia w dużych falach, gdzie stan morza jest bardzo wysoki i wieje silny wiatr służy zestaw trzeci od lewej. Zestaw ten charakteryzuje się trzymaniem bocznego troka maksymalnie daleko od żyłki głównej, dzięki temu splątanie się jego jest mniej spotykanym zjawiskiem. Można nim łowić na bardzo duże i ciężkie przynęty.

Rysunek ukazujący przepony z żyłek i koralików służący do połowu flądry

Rozbudowane zestawy na flądrę - rys. CwanaRyba.pl

Koraliki fluorescencyjne na flądry

Najwyższą pozycję w zestawach profesjonalnych zajmują systemy oparte o koraliki fluorescencyjne na flądry przeznaczonej do wędkowania z plaży podczas dnia i w wersji luminescencyjnej stosowanej w nocy. Dodatkowo zestawy te są wzbogacane o paletki błystek obrotowych zwanych skrzydełkami lub emaliowaną błystką osadzoną nieco dalej od haczyka.

Panuje powszechna opinia na temat siły wabienia ryb flądrowatych za pomocą wszelkiego rodzaju systemów koralików. Dla wędkarzy znających temat rywalizacji podczas zawodów surfcastingowych nie trzeba udowadniać tej opinii. Koraliki w zestawach na flądrę są istotnym elementem tak samo jak paletka, czy inaczej skrzydełko błystki obrotowej. Wykonanie takich zestawów nie jest łatwe i znacząco podnosi ich cenę, zbudowanie takich systemów wymaga dużego doświadczenia.

Łowienie fląder metodą gruntową

Omawiając metody połowu płastug warto wiedzieć, że flądry w morzu można łowić z powodzeniem metodą spinningową używając małych i średnich wielkości błystek wahadłowych, obrotowych, woblerów i dewonów. Popularnymi przynętami sztucznymi na flądrę są przynęty miękkie takie jak twistery, rippery i różnego rodzaju kopyta.

Ryby flądrowate można łowić również metodami muchowymi zarówno na sznury tonące jak i pływające, a jako przynęt używamy większych nimf oraz streamerów średniej wielkości. W dni spokojne gdzie na morzu panuje flauta, flądry można łowić metodą spławikową. W tym artykule omówimy łowienie fląder metodą gruntową twardo stąpając nogami po lądzie.

Regulacje prawne zezwalają nam wędkarzom plażowym używać do połowu dwóch wędek, a w przypadku połowów flądry używać dwóch haczyków na każdej wędce pod warunkiem nie przekraczania rozwartości kolanka haczyka 10 mm. Flądra nie jest uznana za rybę zagrożoną, a populacja tego gatunku jest liczna i łatwa do złowienia.

Biorąc pod uwagę wyśmienite walory smakowe fląder, ryba ta jest często i chętnie łowiona przez wędkarzy plażowych. Choć w prawdzie większość złowionych fląder nie przekracza 40 cm, to popularność tego gatunku w surfcastingu jest duża. Przy odrobinie zaangażowania większych przynęt, specjalistycznych zestawów plażowych i cierpliwości, można regularnie łowić osobniki tego gatunku nawet powyżej 50 cm.

Czytanie układu rew i surfcasting

Opisując metody gruntowe połowu flądry z plaży warto sobie uzgodnić kilka pojęć. Bałtyk na naszej linii brzegowej w większości przypadków posiada w zasięgu wzroku wędkarza układ dwóch rew. Rewa to piaszczyste wypiętrzenie dna, które powstaje pod wpływem ruchów wody, na poniższym rysunku pierwsza rewa licząc od brzegu oznaczona została literą "A". Druga rewa znajduje się średnio cztery razy dalej od brzegu niż pierwsza i oznaczona została literą "B". Nas wędkarzy plażowych interesuje pierwsza rewa gdyż jest to dystans w zasięgu rzutu prawie każdego surfcastingowca.

Schemat rysunkowy budowy dna Bałtyku

Typowy układ rew nad plażach Bałtyku - rys. CwanaRyba.pl

Czytanie układu rew, to podstawa surfcastingu i często będziemy posługiwać się tym pojęciem. Jak rozpoznać układ rew, przecież znajduje się on pod wodą? Układ rew rozpoznajemy w dni bezwietrzne poprzez obserwację jasności dna, wąski pasek wzdłuż brzegu oznacza pierwsza rewę, a w oddali widać drugi jasny pasek oznaczający drugą rewę.

Wysokość fali

W dni wietrzne, gdy woda jest zmącona piaskiem rewę obserwujemy dzięki wysokości fali. Na powyższym rysunku cyfra "1" oznacza miejsce spiętrzenia się wody, która natrafia na płytsze miejsce tworząc wyższą falę, często na końcach spienioną białą barwą. Druga rewa ujawnia się w oddali ukazując nieco mniejsze spiętrzenie wody niż na rewie pierwszej i oznaczona jest na rysunku cyferką "2".

Flądra może być wszędzie

Za dnia flądra może być wszędzie zarówno przy samym brzegu jak i w strefie pierwszej i drugiej rewy, niestety prócz okresu wiosennego jest ona w większości przypadków zakopana w piasku. Flądry lubią się grupować i jej mniejsze lub większe stada są zagrzebane w miejscach gdzie piasek jest miękki. Pewna część fląder, która nie zaspokoiła swego głodu w nocy przejawia za dnia pewną aktywność czuwając będąc zagrzebaną w piasku. Sytuacja ta daje okazję na złowienie jej metodą zarzucania i częstego podciągania o metr lub dwa zestawów na flądry.

Metoda połowu flądry za dnia

Opisane wcześniej zjawisko zachowania się fląder podpowiada nam jaka metoda połowu flądry za dnia będzie najwłaściwsza. Na pewno najmniejsze korzyści przyniesie nam zarzucenie zestawów i czekanie godzinami na branie flądry, prawdopodobieństwo rzucenia zestawu w miejsce przebywania czuwającej pod piaskiem flądry będzie na małym procencie. Większe szanse da nam metoda aktywna i powinniśmy co kilka minut podciągać zestawy aż do samego brzegu.

Najwłaściwsza kombinacja zestawów powinna zawierać ciężarek o kanciastych kształtach, jego zadaniem będzie wypłoszenie flądry z ukrycia poprzez hałas i bezpośrednie dotykanie jej ciężarkiem. Najlepiej zdają tu egzamin ciężarki o kształcie odwróconej piramidy i krótkim drucie. Wypłoszona flądra odskakuje od ciężarka bardzo szybko i w nie do przewidzenia kierunku, dlatego nasz zestaw do połowu flądry za dnia powinien zawierać dwa długie przypony. Jeden przypon z przynętą należy ciągnąć za ciężarkiem a drugi przed ciężarkiem. Co któraś z wypłoszonych i nie najedzonych w nocy fląder zainteresuje się przynętą.

Metoda połowu flądry w nocy

Flądra to ryba nocy i największą aktywność tej ryby zauważa się po zachodzie słońca. Metoda połowu flądry w nocy nie wymaga już tak aktywnego wędkowania jak za dnia. Nocne zasiadki na flądrę powinny być ukierunkowane na dobrą organizację stanowiska wędkarskiego na plaży. Flądra swoją największą aktywność przejawia mniej więcej godzinę po całkowitym zmroku i utrzymuje ją zależnie od ilości pokarmu w morzu, na czas nie dłuższy jak 2 godziny. Trzeba więc dobrze wykorzystać ten okres i tu właśnie liczy się odpowiednia organizacja i technika łowienia flądry.

Planując łowienie fląder w nocy, na łowisku powinniśmy być jeszcze za dnia i przeprowadzić rozpoznanie. Rozpoznanie powinno dotyczyć charakterystyki naszego łowiska, powinniśmy się zorientować czy jesteśmy w stanie dorzucić zestawem uzbrojonym w przynętę do pierwszej rewy. Warto wykonać kilka próbnych rzutów i ocenić po nich, czy stan fileta na haczyku gwarantuje nam branie ryby. Często bowiem się zdarza, że filet po silnym rzucie spada z haczyka lub plącze się z żyłką.

Zapasowe zestawy na flądrę

Nasze kolejne zadanie, to zapasowe zestawy na flądrę na których haczykach zakładamy przynęty. Dzięki zapasowym zestawom nie stracimy czasu na wyczepianie złowionej ryby, tylko wymienimy cały zestaw za pomocą agrafki. Sprawdzoną metodą jest zawieszanie zapasowych zestawów uzbrojonych w przynęty w pobliżu wędzisk na specjalnie do tego przygotowanych stojakach. Zabieg ten pozwoli nam maksymalnie wykorzystać czas największej aktywności flądry i pozwoli nam złowić więcej ryb tego gatunku.

Flądra potrafi być żarłoczna

Flądra potrafi być żarłoczna i bardzo często zdarza się, że połyka przynętę głęboko a wydostanie haczyka jest wyjątkowo trudne z racji małego pyska ryby i kościstej budowy głowy. Zapasowe zestawy pomogą nam błyskawicznie zarzucić na nowo wędkę, a czas oczekiwania na branie wykorzystać na ostrożne odhaczenie złowionej ryby i uzbrajanie haczyka w świeżą przynętę. Takie rozwiązanie często jest wykorzystywane na wszelkich zawodach surfcastingowych, gdzie liczy się czas i ilość złowionych ryb.

Szukanie łowiska na flądry

Rozpoznanie powinno również dotyczyć rodzaju dna łowiska, w tym celu zarzucamy zestawem bez przynęty, delikatnie podciągając zestaw za pomocą podnoszenia wędki i wczuwamy się w zachowanie ciężarka toczonego po dnie.

Schemat rysunkowy budowy dna Bałtyku

Łowisko surfcastingowe piaszczyste - rys. CwanaRyba.pl

Przy odrobinie wprawy szybko zorientujemy się czy mamy do czynienia z dnem piaszczystym, czy z dnem kamienistym. Warto te spostrzeżenia zapamiętać i utworzyć w pamięci mapę dna i wykorzystać ją podczas łowienia fląder w nocy. Zaleca się szukanie łowiska na flądry, gdzie na całej długości rzutu występuje piasek, a nie kamienie.

Schemat rysunkowy budowy dna kamienistego Bałtyku

Łowisko surfcastingowe kamieniste - rys. CwanaRyba.pl

Zarzucanie zestawem na flądry

Ostatni etap przygotowań do połowu flądry w nocy, to określenie najkorzystniejszego kierunku zarzucania zestawem na flądry. Zestawy na flądry, to często rozbudowane systemy plażowe z udziałem większych haczyków, koralików, turbinek, błystek i filetów. Zestawy takie często są narażone na splątania zarówno podczas zarzucania zestawem, jak i jego pracy pod wodą. Warto przeprowadzić jeszcze przed nocką kilka testów z przynętami zarzucając zestawy w różnych konfiguracjach i zweryfikowania w jakim miejscu ulokować zestaw w stosunku do kierunku wiatru, prądu morskiego i stanu morza.

Schemat rysunkowy metod łowienia flądry

(A)rewa pierwsza (B)rewa druga (1)test na wprost (2)test pod wiatr (3)test z wiatrem - rys. CwanaRyba.pl

Test polega na wykonaniu rzutów z przynętą w lewo, przed siebie i w prawo oraz na pozostawieniu zestawów na dnie przez 5-10 minut by warunki panujące pod wodą wpłynęły na zachowanie się naszych zestawów. Ta metoda da nam szybką odpowiedź jakich rzutów i jakich kierunków powinniśmy unikać by nasze zestawy plątały się najmniej. Taka weryfikacja pozwoli nam uniknąć sytuacji, gdzie po wielu kwadransach łowienia w nocy ściągamy zestaw nie zdolny do złowienia ryby poprzez splątanie lub zerwanie przynęty.

Rozpocząć nocną przygodę z flądrą

Tak przygotowani możemy rozpocząć nocną przygodę z flądrą będąc pewnym, że wszystko mamy od swojej strony pod kontrolą. Łowiąc w nocy na dwie wędki koniecznie nasze szczytówki powinniśmy dobrze widzieć, więc świetliki powinny być dobrym rozwiązaniem. Jeśli warunki pozwalają dobrze jest zarzucić jedną wędkę na pierwszą rewę, a drugą przed lub za rewę.

Najlepsze miejsca gdzie biorą flądry - rys. CwanaRyba.pl

Największą aktywność flądry zauważam na samej rewie lub w jej otoczeniu, branie pierwszej flądry powinno być sygnałem do zarzucenia już dwóch wędek w okolice pierwszego brania. Flądra lubi żerować w licznej grupie i zlokalizowanie aktywności tej ryby pozwala na złowienie jej w większych ilościach.

Łowisko kamieniste na flądry - rys. CwanaRyba.pl

Łowienie fląder nocą, to sztuka wykorzystania okienka czasowego w którym aktywność tej ryby jest największa. Szczególną uwagę należy zwrócić na zachowanie się szczytówek podczas oczekiwania na branie, nie zauważone symptomy połknięcia przynęty potrafią na dłuższy czas wyłączyć nam jedną wędkę a nawet dwie z obiegu.

Cykliczne podciąganie zestawu

Flądra w nocy potrafi delikatnie zasygnalizować połknięcie przynęty i tym samym swą obecność na haczyku. Dlatego ważne jest by zadbać o widoczność szczytówek i ich bliskie obserwowanie. Trzeba też nauczyć się co porusza szczytówką w danym momencie. Raz to będzie powiew wiatru, innym razem dotknięcie żyłki przez falę, a jeszcze innym razem sekundowa anomalia brania flądry. Dobrym nawykiem jest cykliczne podciąganie zestawu w celu upewnienia się czy było to branie, czy coś innego.

Brania flądry

Po zauważeniu brania flądry stosuje się dwie metody reagowania, pierwsza metoda to odczekanie około 20-30 sekund i wyholowanie ryby, a druga metoda to natychmiastowa reakcja i holowanie ryby. Pierwsza metoda daje gwarancję na głębokie połknięcie przynęty przez flądrę, dzięki czemu możemy być pewni, że ryba nam nie spadnie z haczyka. Rozwiązanie to jest często wykorzystywane, gdy łowimy na dwa zestawy na jednej wędce. Odczekanie kilkunastu sekund po braniu daje nam wówczas szansę na branie innej flądry na drugi zestaw zwabionej aktywnością pierwszej. Wadą metody pierwszej jest bardzo głębokie połknięcie przynęty przez flądrę i tym samym długie i karkołomne odczepianie jej na plaży. Na rynku są dostępne specjalne patyczki odczepiające flądry z haczyka za pomocą okręcania ryby wokół przyrządu, jednak ten zabieg potrafi zniszczyć nam zestaw a nawet wyłamać haczyk.

Druga metoda reagowania na branie flądry daje spore szanse, że flądra nie połknie tak głęboko haczyka i nie będzie takiego już problemu z jej odhaczeniem jak w przypadku wcześniej omawianej metodzie. Najczęściej łowią tak już doświadczeni wędkarze i metoda ta sprzyja pojedynczym zestawom na jednej wędce. Jeśli przygotowaliśmy sobie wcześniej kilka lub kilkanaście gotowych zestawów z przynętą, po wyholowaniu flądry wystarczy tylko odpiąć agrafkę z zestawem na którym jest flądra i podpiąć gotowy zestaw i natychmiast możemy wrócić do gry.

Systematycznie łowiąc flądry od kilkunastu lat na plażach Bałtyku zarówno w dzień jak i w nocy zauważyłem pewną zależność, która powoduje większą liczbę brań tej ryby. Zależność ta dotyczy sposobu zakotwiczenia ciężarka na dnie morza i tym samym rodzaju ciężarka używanego do połowu fląder. Dobór ciężarka okazuje się może mieć istotny wpływ na zainteresowanie tego gatunku przynętą i co za tym idzie większej liczbie złowionych sztuk.

Jaki ciężarek na flądry?

Jaki ciężarek na flądry? W zasadzie ciężarki do surfcastingu dobiera się pod warunki pogodowe jakie panują nad morzem i warunków stanu morza. Jeśli warunki pozwalają, to zalecam używanie ciężarków o największych zdolnościach do zakotwiczenia zestawu w jednym miejscu i pozwalającym na jak najmocniejsze naprężenie żyłki głównej między wędką a zestawem. Do dyspozycji mamy kilka rodzin ciężarków i na samym początku wyróżnię ciężarki w kształcie odwróconej piramidzie lub stożka, ciężarki z kolcami składanymi i stałymi, oraz ciężarki przelotowe z rantem.

Najlepsze ciężarki do połowu fląder - rys. CwanaRyba.pl

Ciężarek surfcastingowy z kolcami

W połowach flądry wyróżniłbym cztery typy ciężarków, które zauważalnie podnoszą skuteczność brań tej ryby. Ciężarek surfcastingowy z kolcami zwany też pająkiem oznaczony na rysunku literką "A", to konstrukcja dość kosztowna, ale doskonale napinająca zestaw na żyłce głównej. Zaletą tego ciężarka jest składanie się drutów podczas ściągania zestawu bezpośrednio na brzeg, dzięki temu opór stawiany przez ciężarek jest mniejszy i nie obciążamy zestawu. Składanie się drutów tego ciężarka jest natomiast wadą, gdy chcemy tylko podciągnąć nasz zestaw o krótki dystans. Ciężarek wówczas traci swoje właściwości kotwiczenia. W moich obserwacjach zauważam też szkodliwy wpływ drutów na skórę flądry. W stanie zakotwiczenia dwa druty stercząc ranią flądry podczas holu i odstraszają kłując podczas prób atakowania leżącej obok przynęty.

Przelotowy ciężarek surfcastingowy

Ciężarek oznaczony literką "B", to przelotowy ciężarek surfcastingowy z rantem który zaczepia o dno morza kotwicząc go w mniejszym lub większym stopniu. Ciężarek ten ma z boku w swoim korpusie duży otwór przelotowy i wielką zaletą tej konstrukcji jest ciągnięcie przynęty z haczykiem zawsze za ciężarkiem bez większego ryzyka splątania o żyłkę główną. Tym ciężarkiem mocno nie zakotwiczymy zestawu a częste eksploatowanie go niszczy jego ranty czyniąc go mniej efektywnym w połowach fląder. Ciężarek ten ma też skłonności do rolowania zestawu podczas przetaczania się po dnie bokiem, co stanowi przyczynę skręcania zestawów i żyłki do surfcastingu. Dużą zaletą tego ciężarka jest natomiast osiąganie nim dużych dystansów rzutowych.

Stożkowy ciężarek surfcastingowy

Konstrukcja oznaczona literką "C", to klasyczny stożek i jest to bardzo tania konstrukcja, łatwa w domowej produkcji pozwalającą na dalekie rzuty dzięki kształcie i sporej długości ramienia druta. Stożkowy ciężarek surfcastingowy doskonałe zakotwicza się na dnie morza, a powierzchnia rantów pozwala na długą żywotność oraz łatwą regenerację na łowisku za pomocą szlifowania krawędzi. Wadą jego jest duży opór jaki stawia podczas ściągania go z rybą i bez ryby, oraz umiarkowane rolowanie po dnie grożące skręcaniem zestawów i żyłki głównej. Przydatne gramatury to 120 i 150 gr. większe gramatury są kłopotliwe i szkodliwe dla kołowrotków i wędek plażowych.

Ciężarek surfcastingowy piramida

Ostatni ciężarek na rysunku oznaczony literą "D", to jeden z najlepszych ciężarków na flądry. Kształt odwróconej piramidy z dużymi powierzchniami nadaje mu doskonałe właściwości kotwiczenia i braku rolowania. Ciężarek surfcastingowy piramida posiada właściwości , które stawiają go na samym szczycie konstrukcji ciężarka do połowu flądry. Mimo wszystkich wad omawianych czterech konstrukcji, uznaję te typy ciężarków za najlepsze do połowy flądry. Jestem przekonany, że dzięki nim w większości przypadków fląder złowimy więcej w krótszym czasie i w różnych warunkach pogodowych.

Najlepsze przynęty na flądry

Nie tylko w wędkarstwie surfcastingowym istotną rolę spełniają przynęty na jakie łowimy ryby a umiejętność dobrania tej odpowiedniej, to często klucz do sukcesu. Z łowieniem fląder jest tak samo i odpowiednia przynęta przyczyni się do efektywniejszego łowienia tej ryby. Surfcasting jako wędkarstwo jest skazane na dodatkowe czynniki, które wpływają na dobór przynęt. Czynnikami tymi są trudne warunki panujące pod wodą i odległości rzutów. Te nieodłączne elementy surfcastingu jak wiatr i odległość skłoniły mnie do napisania odrębnego artykułu na temat z kategorii najlepsze przynęty na flądry.

Na co się łowi płastugi? Jest kilka podstawowych przynęt, które przynoszą wymierne efekty. Przynęty te w różnym stopniu spełniają kryteria związane z dostępnością, trwałością i ceną. Postaram się opisać wszystkie liczące się przynęty do połowu flądry metodą gruntową i podpowiedzieć Wam co może być w danej metodzie i porze roku najlepsze.

Opis przynęt do połowu fląder jest mniej lub bardziej związany z rodzajem zestawu jaki planujemy użyć. Uniwersalne zestawy do połowu fląder nie zawsze mają rozwiązania pozwalające na efektywne użycie co niektórych rodzajów przynęt. Dobierając przynętę warto pod nią dobrać odpowiedni zestaw i odwrotnie dobierając zestaw powinniśmy dobrać do niego przynętę. Flądra nie jest wybredną rybą i zadowoli się prawie każdą przynętą opisaną poniżej. Sztuką jest jednak dobrać to, co ma być na haczykach zestawu z warunkami panującymi nad morzem lub z metodą jaką chcemy użyć.

Dobijak przynęta na flądrę

Dobijak, to gatunek morskiej ryby z rodziny dobijakowatych trzymających się ławicami w strefie przybrzeżnej jest bardzo podobny do tobiasza. Dobijak posiada charakterystyczną wydłużoną budowę ciała osiągającą nawet 20 cm długości. Rybka ta, tak samo jak flądra za dnia chowa się pod piaskiem by nocą polować na małe skorupiaki i robaki. Dobijak lubi dno piaszczyste, a liczniejsze jego stada można zaobserwować w okresie letnim i jesiennym głównie za sprawą tarła, które odbywa na naszym wybrzeżu Bałtyku.

Rysunek poglądowy dobijaka

Dobijak - rys. CwanaRyba.pl

Przynęta z dobijaka jest bardzo popularną i cenioną przez wędkarzy plażowych, głównie za sprawą niezwykłej wytrzymałości i odporności na silne przeciążenia podczas zarzucania zestawem. Tkanka mięsna i silna skóra tej rybki doskonale trzyma się na haczyku i nawet po braniu ryby, często nadaje się do ponownego użycia.

Jak złapać dobijaka?

Dobijak swoje największe atuty jako przynęta posiada, gdy jest świeży. Jak złapać dobijaka? To częste pytanie początkujących surfcastingowców. By złapać dobijaka latem wystarczy podbierak z małym oczkiem, a w okresie jesiennym dodatkowo obuwie typu wodery. Dobijak podczas dnia jest zagrzebany w piasku blisko brzegu, wystarczy znaleźć piaszczysty fragment dna z miękkim piaskiem i tupiąc nogami wypłoszyć rybkę prosto na podbierak trzymany bezpośrednio nad dnem. Złapanie dobijaka tą metodą wymaga trochę wprawy i by pozyskać ich większą ilość trzeba się trochę napracować.

Ile dobijaków na jedną wyprawę?

Skoro pozyskanie dobijak jest tak pracochłonne, to ile dobijaków na jedną wyprawę trzeba przygotować? Dorosłe osobniki dobijaka mierzą 20 - 30 cm długości, by łowić flądry mierzące 30-35 cm, powinniśmy jednego dobijaka pokroić na 3 części. Oznacza to, że jeden dobijak zagwarantuje nam filety na trzy haczyki, a biorąc pod uwagę jego trwałość powinien wytrzymać w stanie nienaruszonym branie dwóch ryb.

Może więc się okazać, że wystarczą nam trzy lub cztery dorosłe osobniki na całą noc wędkowania. Znam wędkarzy, którzy mrożą złapane w nadmiarze dobijaki oraz tobiasze i wykorzystują je przez cały sezon, jednak taka wersja odmrożonej przynęty traci swoje właściwości wytrzymałościowe.

Jak zakładać dobijaka na haczyk?

Wielu z Was zapyta, jak zakładać dobijaka na haczyk? Dobijaka dzielimy poprzez cięcie ostrym nożem najczęściej na trzy równe części. Do łowienia flądry nadają się wszystkie trzy a sposób zakładania każdej z nich pokazałem na ilustracjach.

Rysunek poglądowy dobijaka przeciętego na trzy części od głowy

Zakładanie dobijaka na haczyk od strony głowy - rys. CwanaRyba.pl

Rysunek poglądowy dobijaka przeciętego na trzy części od tułowia

Zakładanie dobijaka na haczyk od strony tułowia - rys. CwanaRyba.pl

Rysunek poglądowy dobijaka przeciętego na trzy części od ogona

Zakładanie dobijaka na haczyk od strony ogona - rys. CwanaRyba.pl

Jeśli planujemy zarzucać siłowo by wygrać z wiatrem lub osiągnąć odległe łowisko, najlepiej stosować ostatnią część dobijaka wraz z płetwą ogonową. Ten fragment fileta jest najmocniejszy, posiada najbardziej opływowy kształt i środek ciężkości a płetwa ogonowa idealnie nadaje się do owinięcia gumka lub nitką wędkarską w celu zabezpieczenia przed zerwaniem przynęty podczas silnych rzutów.

W każdym z przypadków należy bardzo mocno wyeksponować haczyk, tak by zdecydowanie wystawał do połowy jego łuku. Flądra nie zwraca na to uwagi, a dzięki temu nie musimy martwić się zacięciem ryb oraz możemy liczyć na to, że przynęta nie zostanie zbyt mocno połknięta. Silnie wystający haczyk pomoże nam również w przypadku brań sandaczy i dużych samców leszczy, które lubią żerować w nocy.

Dobijak posiada zwartą tkankę i silny kręgosłup, więc podczas zakładania na haczyk możemy napotkać spory opór zwłaszcza w sekcji kolanka haczyka. By dobijaka sprawnie przecisnąć przez kolanko, należy omawianą przynętę przekręcić na bok pod kątem 90 stopni. Dzięki temu filet z tubisa dopasuje się sam do łuku kolanka haczyka.

Tobiasz, tubis przynęta na flądrę

Dla osób zaczynających przygodę z surfcastingiem i połowami flądry może być kłopotliwe odróżnienie dobijaka z tobiasza, obie rybki są bardzo do siebie podobne do póki ich się nie położy obok siebie. Dobijak jest wyraźnie większy od tobiasza a pozostałe cechy takie jak przebywanie, pozyskiwanie i cechy wytrzymałościowe są bardzo podobne.

Rysunek poglądowy dobijaka i tobiasza

Różnica wielkości dobijaka w stosunku do tobiasza - rys. CwanaRyba.pl

Dobijaka kroimy na trzy części do połowu flądry tobiasza, czy jak wolicie tubisa możemy zakładać już całego na pojedynczy haczyk lub dwa mniejsze. Stosowanie nitek lub gumek do filetów w przypadku tobiasza zalecane jest tylko przy bardzo dalekich rzutach, gdyż tuszka tej rybki jest równie mocna co dobijaka.

Rysunki poglądowe tobiasza i haczyka wędkarskiego

Rodzaje uzbrajania tobiasza na większe flądry - rys. CwanaRyba.pl

Decydując się na łowienie przynętami z tobiasza zaleca się stosowanie haczyków o przedłużonym trzonku. Tak samo jak w przypadku dobijaka nakładając tobiasza przekręcamy naszą przynętę o kąt 90 stopni w stosunku do kolanka haczyka. W ten sposób sztywna budowa rybki poddaje się w sposób idealnie pasujący do haczyków rozmiaru 1/0. Krojenie tobiasza na mniejsze części sprzyja łowieniu małych fląder o wątpliwej przydatności sportowej i kulinarnej.

Rosówka i dendrobena na flądrę

Rosówka a szczególnie dendrobena, to najpopularniejsza przynęta nie tylko do surfcastingu. Z tego powodu nie będę prezentował na ich temat rysunków i schematów, warto tylko wziąć pod uwagę fakt, że w surfcastingu zarówno dla rosówek i dendroben haczyki powinny zdecydowanie wystawać z przynęt bardziej niż w przypadku połowów w wodach śródlądowych.

Jak w przypadku rosówek trzeba się trochę napracować, to w przypadku dendrobeny wystarczy nie wiele wysiłku by ją wykopać z ziemi lub kupić za niewielkie pieniądze. Dendrobena wygrywa z rosówką trwałością podczas zarzucania na dalsze odległości i łatwością przechowywania. Jak więc sprawują się te dwie przynęty przy połowach flądry?

W okresie wiosennym zebrane przez naszą ekipę wędkarską statystyki sugerują, że te dwie przynęty przy połowach ryb flądrowatych mają nieco lepszą skuteczność niż w okresie jesiennym. Generalnie filety przy połowach flądry skutecznością wypierają rosówkę i dendrobenę, ale istnieje krótki moment w którym flądry na niektórych łowiskach wybierają chętniej dendrobeny niż filety. Zjawisko to można zaobserwować na krótko pod koniec kwietnia.

Rosówki można zakładać na haczyk i część żyłki przyponu w całości, w tej formie przynęta ta powinna być zarzucana bardzo delikatnie i blisko brzegu. Im wędka sztywniejsza tym trudniej rzucić rosówką nie uszkadzając jej, wędki o miękkiej akcji pozwalają na delikatniejsze zarzucanie tą delikatną przynętą. Rosówki można też na haczyk zakładać kawałkami, szczególnie dobrym odcinkiem jest część rosówki od głowy do 1 cm od najgrubszego pierścienia.

Dendrobena jest bardziej odporna na przeciążenia podczas rzutów i można ją zakładać po kilka sztuk na haczyk. Dendrobenę w przeciwieństwie do rosówki łatwo można zabezpieczyć taśmą rozpuszczalną PVA, co dodatkowo zabezpiecza przynętę czyniąc ją przydatną do najdalszych rzutów.

Filet z okonia na flądrę

Starsi wędkarze doskonale kojarzą tą przynętę na flądry, młodsi adepci sztuki wędkowania z plaży mało o niej słyszeli. Pisząc o filetach z okonia mam tu na myśli 4 cm część ogonową tej ryby, tylko ona nadaje się na przynętę. Warto o filetach z okonia wspomnieć dla wędkarzy chcących zarzucać na łowiskach z flądrami maksymalnie daleko.

Rysunek tylnej części ciała okonia

Ogon z okonia przynęta na flądry do dalekich rzutów - rys. CwanaRyba.pl

Filet z okonia jest wręcz idealny do bicia rekordów w odległościach z użyciem przynęt typu filet. Filetem z okonia rzucimy dalej niż filetem z tobiasza, gdyż proporcja budowy ogonka tej pierwszej jest korzystniejsza. Skóra okonia jest gruba z silnymi łuskami, co dodatkowo pozwala wykonać silny rzut bez obawy o uszkodzenie przynęty.

Rysunek tylnej części ciała okonia i oplot gumki wędkarskiej

Ogon okonia zabezpieczony nitką lub gumką do filetów - rys. CwanaRyba.pl

Jeśli filet z ogona dodatkowo zabezpieczymy nitką do wiązania filetów, możemy uzyskać przynętę do połowu flądry w technice rzutów OTG i Pendulum. To niezwykła rzadkość i możliwość wykorzystania tego rodzaju przynęty na odległych zasobnych w skupiska flądry łowiskach, gdzie ujścia rzeczek tworzą w morzu lokalne płycizny i wymagane są dalekie rzuty. Pamiętajmy, że okoń posiada wymiar ochronny prócz wód górskich, jeśli więc zależy nam na małej przynęcie pozyskujmy go z wód krainy pstrąga.

Filet z makreli na flądrę

Filet z makreli na flądrę w ocenach wędkarzy plażowych zawsze toczy rywalizację z filetem ze śledzia. W artykule tym nie przechylę przewagi ani na jedną stronę ani na drugą. Zarówno i jedna przynęta jest skuteczna jak i druga. Obie te przynęty jako filety mają również podobne wytrzymałości na obciążenia powstałe podczas rzutów, jedyną różnicą jaką między filetem z makreli, a filetem ze śledzia da się zauważyć, to dostępność i cena. Makrela jest droższa i trudniej dostępna od śledzia.

Z racji opisanej wcześniej różnicy, zakładam iż większość wędkarzy wybierając się na połowy flądry częściej na haczyk założy filet ze śledzia. Dlatego więcej opisu zastosuję do filetów śledziowych, a wszystkie podane wskazówki i podpowiedzi można z powodzeniem odnieść i zastosować do filetów z makreli.

Filety ze śledzia na flądrę

Jedną z przynęt na flądry jest śledź, a jego popularną odmianą jest filet wykonany z surowych płatów śledziowych. To przynęta łatwa do zdobycia, gdyż można ją kupić niemal w każdym sklepie lub targu rybnym. Co ciekawe przynęta ta nie musi być świeża, a najlepsze brania flądry odnotować można na płaty śledziowe z kilku tygodniową metryką pobytu w chłodni sklepowej. To typ przynęty, która wabi flądry również za pomocą niezwykle intensywnego i trwałego zapachu.

Jaki płat śledzia na flądrę?

Jaki płat śledzia na flądrę? Kupując płaty śledzia powinniśmy zwrócić uwagę na jakość przechowywania ryby przez sprzedawcę. Płat śledzia, który nas interesuje powinien być płaski, a przede wszystkim nie zwinięty w bezkształtną bryłę. Im więcej w płacie śledzia jest zagięć tym więcej miejsc, gdzie skóra odchodzi od tuszki. To ważna uwaga, gdyż filet ze śledzia nie jest trwałą przynętą i tak naprawdę trzyma się na haczyku tylko dzięki skórce i cienkim ościom.

Jak pokroić płat śledzia na filety?

Łowienie fląder na filety ze śledzi jest bardzo skuteczne pod warunkiem, że odpowiednio takie filety przygotujemy. Jak pokroić płat śledzia na filety, by przynęta nie spadała nam z haczyków? By nasz filet trzymał się haczyka jak najmocniej powinniśmy trzymać się kilku zasad, pierwszą z nich jest ostry i cienki nóż. Jeśli do krojenia płata użyjemy tępego noża, to poszarpiemy nim skórkę śledzia i tym samym zniszczymy wiązanie skóry z tuszką.

Drugą zasadą jest krojenie tuszki śledzia na stabilnej, płaskiej i najlepiej bez drewnianych słoi podstawce. Dzięki temu ostry i cienki nóż przetnie nam tuszkę śledzia w najdelikatniejszy sposób i w kierunku którym planujemy to zrobić. Krojenie naszego płata na drewnianej podstawce grozi przejęciem kontroli kierunku cięcia przez słoje w które zagłębia się ostrze noża. Płat śledzia przed cięciem na przynęty kładziemy skórą na podstawce do cięcia a tuszką do góry, dzięki temu najcenniejsze łączenie skóry z mięsem fileta ma szansę na przetrwanie podczas nacinania.

Rysunek płata śledziowego

Płat śledzia, doskonała przynęta na flądry - rys. CwanaRyba.pl

Trzecią zasadą jest zrozumienie znaczenia układu ości w naszym płacie śledziowym, który to układ w odpowiedni sposób dobrany stanie się naszym sprzymierzeńcem w uzyskaniu bardziej wytrzymałego fileta. Ułożony w sposób opisany wyżej płat śledzia kroimy wzdłuż w długie paski o szerokości około 1,5 cm. Dzięki takiej linii cięcia zachowane ości ryby będą stanowić wielokrotne powtarzające się oparcia haczyka w delikatnej tuszce fileta.

Rysunek pokrojonego płata śledziowego na mniejsze części

Pokrojony płat śledzia na filety do połowu flądry - rys. CwanaRyba.pl

Interesują nas najbardziej paski zewnętrzne oznaczone na powyższym rysunku cyframi 1, 2, 3, 4, 5 oraz 6. Tych sześć fragmentów tuszki zdaje najlepiej egzamin jako filety na flądrę. W drugiej kolejności nadają się fragmenty oznaczone cyframi 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 i 14. Aby zrozumieć dlaczego te właśnie, a nie inne fragmenty tuszki śledzia nadają się najbardziej na filety do łowienia fląder pokazuje rysunek poniżej. Rysunek ten przedstawia przekrój i ostatnią zasadę krojenia płata śledzia, która dotyczy proporcji grubości skóry do tuszki śledzia.

Rysunek boczny pokrojonego płata śledziowego na mniejsze części

Pokrojony płat śledzia na filety do połowu flądry - rys. CwanaRyba.pl

Im mniej jest tuszki przyczepionej do skóry fileta tym trudniej jest rozdzielić siłą panującym podczas rzutu mięsko od skóry naszej przynęty. Na rysunku powyżej pokazałem przekrój i rozkład grubości płata śledzia. Fragmenty oznaczone cyframi 1, 3, 4 i 6 są najlepszą proporcją między skórą śledzia a masą tuszki, natomiast obszary oznaczone na rysunku cyframi 2 i 5 na fileta nadają się najmniej. Jeśli zastosujemy wszystkie wspomniane cztery zasady krojenia płata śledzia, to mamy gwarancję uzyskania najlepszych filetów ze śledzia na połowy ryb flądrowatych.

Jak założyć filet ze śledzia na haczyk?

Kiedy wiemy już jak pokroić płat śledzia na filety, to kolej na następne pytanie czyli, jak założyć filet ze śledzia na haczyk? Zakładanie fileta powinno zacząć się od przebicia ostrzem haczyka najpierw od strony ze skórką następnie od strony z tuszką. Po tej czynności ponownie przebijamy haczykiem skórkę fileta by ostatecznie przebić haczyk drugi raz przez tuszkę.

Dzięki temu haczyk będzie wystawał nam od strony skórki co zapewni filetowi i haczykowi najsilniejszy kontakt w oparciu o przeplatana skórę, ości i mięsko fileta. Ułatwi to też osadzenie go i wyswobodzenie po uderzeniu w wodę w systemach z użyciem Impact Clip, Gemini Splach Down Solo, Breakaway Impact Shields.

Rysunek fileta ze śledzia z haczykiem wędkarskim

Prawidłowe zakładanie fileta ze śledzia na haczyk przy połowach flader - rys. CwanaRyba.pl

Dysponując podczas łowienia fląder dłuższymi trzonkami haczyków, czynność przebijania fileta można zwielokrotnić o dodatkowy cykl a nawet dwa. Pozwoli to na jeszcze lepsze zabezpieczenie fileta ze śledzia przed zerwaniem podczas rzutu lub ściągnięciem go przez małą flądrę z haczyka.

Rysunek zabezpieczonego gumką wędkarską fileta ze śledzia z haczykiem

Zabezpieczenia fileta ze śledzia gumką lub nitką do filetów - rys. CwanaRyba.pl

Filet ze śledzia, to dość delikatna przynęta i dobrze jest ją dodatkowo zabezpieczyć od strony uszka haczyka gumką lub nitką do wiązania filetów. Niektóre modele haczyków posiadają specjalnie zaprojektowane dodatkowe zadziory na trzonku w celu lepszego trzymania się fileta na haczyku i warto w tych miejscach również ścisnąć nitką do wiązania filetów.

Uczulam przed zbyt silnym naprężaniu nitki lub gumki podczas owijania przynęty, użycie przesadnej siły spowoduje przecięcie nam delikatnej tuszki fileta. Namawiam też do wyboru i kupowania grubszych nici i gumek do wiązania filetów ze śledzia, flądra nie zwraca na to uwagi a grubsza nić nie przetnie nam tak łatwo fileta.

Dla osób fascynujących się dalekimi rzutami w surfcastingu filet ze śledzia możemy zabezpieczyć za pomocą drugiego mniejszego haczyka. Pamiętać należy wówczas o tym, że przepisy nakazują nam wówczas zrezygnować z drugiego zestawu na wędce. Osoby parające się dalszymi rzutami i tak nie używają drugiego zestawu na wędce, gdyż znacząco to wpływa na uzyskane dystanse.

Rysunek fileta ze śledzia z dwoma haczykami wędkarskimi

Sposób zakładania fileta ze śledzia za pomocą dwóch haczyków - rys. CwanaRyba.pl

Używając drugi haczyk na jednym zestawie zadbajmy o to by miał on możliwość swobodnego przemieszczania się po żyłce i przy zakładaniu śledziowego fileta najpierw osadzamy przynętę na głównym haczyku, a dopiero później zaczepiamy pozostałą część fileta drugim haczykiem.

Rysunek zabezpieczonego gumką wędkarską fileta ze śledzia na dwóch haczykach

Sposób zabezpieczenia fileta ze śledzia nitką na dwóch haczykach - rys. CwanaRyba.pl

Na powyższym rysunku zaznaczono miejsca gdzie zastosować nić do filetów, która znacząco poprawia zdolności przetrwania przynęty na naszych haczykach. Dla wędkarzy rzucających w technikach OTG uzyskujących odległości rzutów przekraczających 160 metrów, koniecznie jest stosowanie do filetów ze śledzia dodatkowo taśmy rozpuszczalnej PVA.

Używanie do połowu flądry filetów

Używanie do połowu flądry filetów z płata śledziowego niesie ze sobą pewną niedogodność związaną z silnym aromatem płatów ze śledzia. Dobrze jest zadbać o to, by filety pokroić już w domu i przygotować sobie w szczelnym pudełku. Unikniemy wówczas cięcia płata w warunkach plażowych często nocnych i tym samym mniej się narazimy na dłuższy kontakt z tą silnie aromatyzującą formą przynęty.

Silny aromat śledzia

Absolutnie konieczne w używaniu jako przynęty filetów z płatów śledzia jest zaopatrzenie się w ściereczkę i silny detergent, który posłuży nam do zmywania rąk po każdym kontakcie z filetem śledzia. Polecam detergenty o silnym zapachu cytryny lub ogórka, nie polecam mdłych zapachów, gdyż nie przebiją się przez silny aromat śledzia. Jeśli zbagatelizujemy tę informację na pewno odczujemy zaistniały problem już na drugi dzień czując przykry zapach na dolnikach wędzisk, korbkach kołowrotków, ubrań użytych podczas wędkowania, plecaków, a nawet kierownicy samochodu.

Krewetki są dobrą przynętą na flądrę

Pisząc o przynętach do połowu flądry z plaży, nie sposób pominąć krewetek. Skorupiaki te stanowią olbrzymie zgrupowanie gatunków z których najbardziej interesuje nas krewetka królewska, krewetka biała i krewetka indyjska. Wszystkie trzy wymienione krewetki są dobrą przynętą na flądrę można je kupić w supermarketach, sklepach rybnych, halach targowych ze stoiskami Frutti di mare.

Najlepsza jest krewetka Królewska, która jest z nich największa i pięknie zabarwiona na kolor łososiowy. Krewetka ta posiada najmocniejszą budowę i silne wiązania między tkanką miękką a chitynowym pancerzykiem, co czyni ją najbardziej przydatną w surfcastingu. Niestety krewetka królewska jest bardzo drogą przynętą i rozważając jej zakup tylko do wędkowania z plaży warto nabyć je na sztuki.

Rysunek krewetki królewskiej, białej i indyjskiej

Przykładowe wielkości krewetek A-krewetka królewska B-krewetka biała C-krewetka indyjska - rys. CwanaRyba.pl

Najpopularniejszą krewetką do połowu flądry jest krewetka biała, jest ona nieco mniejsza od królewskiej i znacznie mniej kolorowa. Posiada w miarę zwartą budowę, która pozwala łowić na średnich dystansach, a łowione nią flądry są sporych rozmiarów. Krewetka biała jest znacznie tańsza od krewetki królewskiej jednocześnie nie ustępuje właściwościami na tyle mocno, by nie rozważać jej zakupu w większych ilościach.

Najmniejszą dostępną na naszym rynku jest krewetka indyjska, jest ona trzy razy mniejsza od krewetki królewskiej i również doskonale nadaje się do łowienia fląder. Jej stosunek ceny do ilości sztuk jest najbardziej ekonomiczny ze wszystkich wcześniej omawianych. Łowione przez Krewetkę Indyjską flądry są często mniejszych rozmiarów i jeśli zależy nam na większych osobnikach flądry, powinniśmy rozważyć zakładanie dwóch krewetek indyjskich na jeden haczyk.

Jak założyć krewetkę na haczyk?

Krewetki najczęściej kupimy w formie zamrożonej, więc przed planowanym łowieniem powinniśmy wyjąć z opakowania odpowiednią ilość zamrożonych krewetek i zostawić je w temperaturze dodatniej przez minimum kilka godzin. Krewetki w tym czasie oddadzą sporą ilość wody i powinniśmy zadbać by woda ta nie dostała się w miejsca wrażliwe trudne do wysprzątania, gdyż woda tak posiada bardzo intensywny zapach, który po kilkunastu godzinach stanie się trudnym do zniesienia.

Rysunek krewetki królewskiej i haczyka wędkarskiego

Zakładanie krewetki na haczyk i miejsce zabezpieczenia za pomocą nitki do filetów - rys. CwanaRyba.pl

Jak założyć krewetkę na haczyk? Rozmrożoną krewetkę nakładamy na haczyk od strony ogona i głęboko wprowadzając grot ostrza przekłuwamy krewetkę łukowatym ruchem tak by drut haczyka osadził się w połowie grubości przynęty. Należy pamiętać by ostrze zdecydowanie wystawało z krewetki całym grotem, a koniec haczyka przypadał na chitynową część ogonka. Dobrze jest przed rzutem zabezpieczyć naszą przynętę z krewetki nitką lub gumką do filetów, a w skrajnie mocnych rzutach nawet starannie owinąć taśmą PVA.

Dla mniej doświadczonych wędkarzy plażowych krewetka Królewska lub krewetka biała może wydawać się zbyt dużą przynętą na stosunkowo małą rybę jaką jest flądra. W praktyce okazuje się, że większa flądra nie ma problemu by połknąć w całości krewetkę królewską. Dodatkowym atutem krewetek jest wysoka uniwersalność wabienia innych gatunków ryb. Niemalże każda ryba w morzu chętnie połakomi się na przynętę jaka jest krewetka. Największe leszcze, które złowiłem w nocy z plaży Bałtyku wzięły właśnie na krewetki.

Piaskówka, nalepian, arenikola, piasecznica

Jedna z przynęt do połowu flądry cieszy się szeroko uznaną popularnością zwłaszcza na zawodach surfcastingowych. Piaskówka, nalepian, arenikola, piasecznica bo o niej chcę teraz napisać znana w Polsce jako robak piaskowy, to typ pierścienicy zamieszkujący na wybrzeżach Bałtyku i ukrywający się w piasku graniczącym bezpośrednio z morzem. Mimo, że przynęta ta licznie występuje u wybrzeży Morza Bałtyckiego, to w paśmie przybrzeżnym Polski pierścienica ta nie występuje lub jej nie zaobserwowano.

Rysunek robaka zwanego piaskówką

Piaskówka lub nalepian albo arenikola zwana w Polsce robakiem piaskowym - rys. CwanaRyba.pl

Piaskówka zdobyła swa popularność dzięki dużej sile wabienia fląder. Ten robak piaskowy, czy jak wolicie nalepian jest dla środowiska związanego z rywalizacją sportową bardzo ważnym elementem przygotowań do zawodów surfcastingowych. Mimo, że piaskówka nie występuje w Polsce, to zawodnicy eksportują ją najczęściej z zachodnich rejonów niemieckiego wybrzeża. Piaskówka największe atuty ma jako żywa przynęta co stanowi nie lada wyzwanie dla importerów. Niektórzy zawodnicy startujący w największych imprezach zmuszeni są sami pozyskiwać tą przynętę pokonując kilkaset kilometrów, lub ściągają na zamówienie z zagranicy.

Zdobycie robaka piaskowego

Zdobycie robaka piaskowego na własną rękę okupione jest nie tylko pokonaniem dużej odległości, ale i włożenia sporego wysiłku fizycznego w wydobyciu arenikoli z mokrego piasku. Pozyskiwanie piasecznicy najlepiej wychodzi podczas zjawiska odpływu morza, gdzie pojawiają się na czas określony duże połacie mokrego piasku. Piaskówka żyje w norkach o głębokościach do 30 cm o specyficznym kształcie litery U. Żywi się mikroorganizmami połykając drobiny mokrego piasku poruszane przez siły natury jak wiatr i małe ruchy wody, które pozostały w zagłębieniach.

Lokalizacja licznych siedlisk tego robaka nie jest trudna, gdyż zdradzają go specyficzne powykręcane w spiralę małe kopce z ich odchodami. Do wykopania piaskówki służą specjalistyczne pompki, które są w sprzedaży w sklepach ze sprzętem do połowu ryb z plaży. Pompkę taką można również kupić na eBay trzeba tylko zwrócić uwagę, czy kupujemy sprzęt od zawodowca, który mocno eksploatował narzędzie czy od zapaleńca, który szybko zrezygnował z używania pompki ze względu na wysiłek, któremu nie podołał.

Gdy już taką pompkę mamy, to wbijamy jej koniec centralnie w dziurkę z odchodami na głębokość kilkunastu kilkudziesięciu centymetrów zależnie od wilgotności piasku i zaciągamy tłokiem zasysając piasek wraz z naszą piaskówką. Warto pamiętać, że niepozornie wyglądająca arenikola potrafi bardzo szybko poruszać się w swoim środowisku i jest wyczulona na mechaniczne dźwięki, takie jak stukanie butami, obijanie się elementów pompki, czy uderzanie kamieniami o kamień podczas przemieszczania się po plaży. Podczas podnoszenia palcami piaskówki i wkładania jej do pojemnika wydziela ona plamiącą substancję.

Pozyskiwanie robaka piaskowego, to ciężka praca zwłaszcza za pomocą pompki. Dla osób szukających mniej fizycznego zaangażowania polecam pozyskiwanie tej przynęty za pomocą wideł trój zębnych. W tym przypadku za miast wbijania pompki w mokry piasek wbijamy widły i szybkim ruchem wybieramy robaki z wydłubanego piasku. Jak każda nowa czynność i ta wymaga odrobinę wprawy i doświadczenia. Pozyskane robaki przechowuje się w pojemnikach z mokrym piaskiem, w celu przechowywania na dłuższym dystansie czasu piaskówkę możemy suszyć za pomocą soli a następnie po wyschnięciu i oczyszczeniu z soli mrozimy. Planując kolejny wyjazd na plażę kilka godzin wcześniej wyjmujemy przewidywaną ilość zmrożonych piaskówek i wrzucamy je do wody.

Jak zakładać piaskówkę na haczyk?

Zakładać piaskówkę na haczyk bez specjalnej rurki mosiężnej, czy stalowej jest bardzo trudne. Rurka ta powinna stanowić podstawowy gadżet ułatwiający nałożenia nalepiana na haczyk. Na poniższym rysunku literką "A" oznaczony jest Robak Piaskowy, a obok niego rurka do nakładania, która oznaczona jest literką "B". Widzimy, że rurka jest znacznie dłuższa od robaka i często posiada długość 40 cm, która daje nam gwarancję na założenie piaskówki każdej długości, a niektóre robaki osiągają właśnie 40 cm.

Rysunek robaka piaskowego arenikola

Etapy zakładania piaskówki na haczyk za pomocą cienkiej rurki mosiężnej - rys. CwanaRyba.pl

Na rysunkach oznaczonych literką "C" oraz "D" widzimy już przyrząd do nakładania robaków, który z jednej strony zakończony jest głownią w kształcie stożka i służy do wbicia robaka, a z drugiej strony przyrząd jest rurką, gdzie wkładamy ostrze haczyka. Literka "E" pokazuje nam prawidłowo założonego robaka piaskowego, który jest w całości przewleczony poprzez rurkę, haczyk i w końcu na żyłkę. Z robaka piaskowego wystaje tylko mała część haczyka i dzięki takiemu rozwiązaniu flądrę zacina się natychmiast po zauważeniu brania nie pozwalając jej na głębokie połknięcie przynęty i kłopotliwe wyczepianie na brzegu.

Szprota i sardynka na flądrę

Szprota zwana jest też sardynką norweską, jest doskonałą przynętą na duże flądry. Najlepiej na filety nadają się szproty na flądrę pozbawione głowy i ucięte w 3/4 długości. Kupując szproty jako przynęty na flądry można spotkać dwie wielkości 10 cm i 20 cm najlepiej jest wybrać te mniejsze.

Rysunki szproty

Zakładanie fileta szproty na haczyk przy połowach flądry - rys. CwanaRyba.pl

Szproty i sardynki mają bardzo delikatne tuszki oraz miękki kręgosłup, dlatego planując łowienie na nie powinniśmy je zabezpieczać przed rzutem nicią do filetów, a nawet taśmą PVA.

FLĄDRA kiedy się łowi płastugi?

TAGI:

flądra / łowiska na flądrę / wędka na flądry / kołowrotek na flądry / zestawy na flądry / metody połowu fląder / przynęty na flądry / kiedy łowić flądry / jak złowić dużą flądrę / jak smażyć flądry / flądra i metale ciężkie

Wędkarz ze złowiona flądrą

Wiosenna flądra złowiona w okolicach Kanału jamneńskiego koło Unieścia - fot. CwanaRyba.pl

Okres połowu flądry

Okres połowu flądry można podzielić na trzy sezony. Pierwszy z nich to sezon wiosenny przypadający na miesiące marzec, kwiecień i maj. W tym okresie flądra jest po tarle i żeruje bardzo intensywnie zarówno w nocy jak i w dzień. Ryba ta żeruje wówczas na wszystkim co jej podamy z przynęt opisanych we wcześniejszym rozdziale. Wadą sezonu wiosennego w przypadku tej ryby jest jej słaba kondycja i mała masa ciała, a łowienie tego gatunku osobników poniżej 35 cm w celach kulinarnych jest pozbawione sensu w tym okresie. Zauważyć można, że intensywność żerowania flądry w tym okresie zmniejsza się proporcjonalnie do długości trwania tarła Belony. Już pod koniec tarła Belony brania fląder można zauważyć częściej w nocy.

Drugim sezonem na flądry będzie okres letni, w którym notuje się umiarkowaną ilość złowionej ryby tego gatunku. Okres letni przypada na czerwiec, lipiec i sierpień. Łowienie fląder w czerwcu często charakteryzuje się utrudnieniami spowodowanymi dużymi ilościami wodorostów niesionych wzdłuż plaż przez silne prądy morskie. Sezon letni bardziej sprzyja połowom innej ryby flądrowatej, którą nazywamy skarpem lub turbotem. Ryby te potrafią wówczas lepiej brać za dnia jak w nocy i nieco dalej od brzegu niż flądry.

Okres jesienny przypadający na miesiące wrzesień, październik, listopad i część grudnia jest najlepszym czasem na połowy flądry z plaż Bałtyku. Statystycznie nie łowi się w tym okresie tak wielu ryb tego gatunku jak w okresie wiosennym, jednak flądry w tych miesiącach są w doskonałej kondycji, a masa ich ciała największa. Okres połowu flądry jesienią przynosi najlepsze rezultaty nocą w szczególności godzinę po zachodzie słońca i godzinę przed wschodem słońca. Kiedy temperatura wody w przybrzeżnych partiach zbliża się do 8 stopni Celsjusza i utrzymuje przez kilkanaście dni, można zaobserwować malejącą liczbę brań. Gdy temperatura wody utrzymuje się przez dłuższy czas w granicach 6-5 stopni Celsjusza brania fląder ustają, a ryba ta przenosi się na tarliska poza zasięgiem wędkarskich rzutów.

FLĄDRA Jak złowić dużą płastugę?

TAGI:

flądra / łowiska na flądrę / wędka na flądry / kołowrotek na flądry / zestawy na flądry / metody połowu fląder / przynęty na flądry / kiedy łowić flądry / jak złowić dużą flądrę / jak smażyć flądry / flądra i metale ciężkie

Trzy flądry

Złowienie dużych fląder nie musi być dziełem przypadku - fot. CwanaRyba.pl

Dwie reguły

Dużą część artykułu poświęciłem na rozważania techniczne, czas na praktyczną część artykułu. Opiszę w niej sposoby na złowienie dużych okazów płastug takich jak stornia i gładzica. Opisy te powstały na bazie złowionych ryb na konkretnych łowiskach, przynętach, zestawach, technikach i okresach połowowych.

By złowić duże okazy takich ryb jak stornia, czy gładzica warto zastosować dwie reguły. Pierwsza z nich, to użycie dużego haczyka o numeracjach 1/0 i 2/0. Druga reguła to użycie do połowu dużych przynęt, które dwukrotnie wielkością przewyższają wielkość haczyka. Te dwie reguły skutecznie gwarantują nam brania tylko dużych fląder.

Tylko jeden haczyk

Decydując się na taką technikę łowienia musimy pamiętać o przepisach, które zabraniają nam już łowić na dwa haczyki na jednej wędce jeśli rozwartość kolanka wynosi więcej jak 1 cm. W przypadku haczyków o rozmiarach 1/0 i 2/0 rozwartość jest większa niż 1 cm dlatego zestaw do połowu fląder powinien zawierać tylko jeden haczyk.

Dla osób mniej doświadczonych w łowieniu fląder może się wydawać, że takie zestawy są zbyt duże dla małych pysków większości płastug. Praktyka na plaży wykazała, że prawie na każdym łowisku znajduje się stado storni lub gładzicy, gdzie przebywają osobniki które bez problemu połkną naszą przynętę a ich rozmiary często przekraczają 50 cm.

Złowić bardzo dużą flądrę

Złowić bardzo dużą flądrę nie musi być dziełem przypadku. Gatunek ten obdarzony niewielkim pyskiem idealnie nadaje się na selektywne łowienie dzięki zastosowaniu większych przynęt i większych haczyków. Niestety większość kupnych zestawów oferuje nam budowę opartą na małych haczykach. Są one na tyle małe, że połknie ja każda flądra najczęściej mała, gdyż na łowisku jest jej najwięcej.

Pozostaje nam wymiana haczyków na większe, zbudowanie zestawu samemu lub znalezienie producenta zestawów z większymi haczykami. Na całe szczęście dla osób nie lubiących wiązać zestawów jest możliwe nabycie takich systemów do połowu flądry. Postaram się ich kilka opisać w dalszej części artykułu.

Łowienie fląder w ujściach kanałów

Moimi ulubionymi łowiskami są olbrzymie łachy miękkiego dna w obrębie ujść kanałów do morza. Łowiska te potrafią być obdarzone licznymi stadami storni i gładzic, wśród tych stad znajdzie się wiele osobników powyżej 45 a nawet 50 cm. Do łowienia fląder w ujściach kanałów niezbędny jest sprzęt do dalekich rzutów, gdyż ujścia kanałów do morza charakteryzują się sporymi płyciznami, a miękkie dno nie pozwala wejść do wody. Pozostaje nam tylko oddanie dalekiego rzutu, który dosięgnie nam miejsc mieszania się słodkiej wody ze słonawą.

Wędki Dragon Surf Master i kołowrotki morskie Dragon na tle morza

Dwie wędki do dalekich rzutów Dragon Surf Master na łowisku w pobliżu Kanału jamneńskiego - fot. CwanaRyba.pl

Wędkując w pobliżu kanałów lub ujścia cieków wodnych musimy liczyć się z kilkoma niedogodnościami. Miejsca takie są często odwiedzane przez wędkarzy plażowych i spinningistów. Wykonując dalekie rzuty często narażamy się na splątania żyłek i zestawów z innymi uczestnikami wędkarskich połowów na plaży, którzy za wszelką cenę wchodzą do wody z różnych znanych tylko sobie powodów.

Kolejną niedogodnością jest ilość niesionego przez kanał lub ciek wodny wszelkiego rodzaju cywilizacyjnych nieczystości oraz organicznych wtrąceń takich jak trzciny, rośliny, gałęzie i mniejsze lub większe patyki. Wtrącenia te skutecznie potrafią zaczepiać i oplatać żyłki prowadząc do ściągania zestawów. Zjawisko nasila się wraz z długotrwałymi opadami deszczu lub zrzutami wody poprzez regulacje wszelkiego rodzaju śluz i wrót sztormowych.

Jesienią jako przynęty używam 20 centymetrowego dobijaka przekrojonego na dwie połówki. Przynęta swym rozmiarem idealnie separuje brania małych od dużych fląder, a zwarta budowa dobijaka pozwala wykonywać wielokrotnie bardzo dalekie rzuty bez obawy o zerwanie tej przynęty.

Dobijaki na piasku

Dobijaki jako jesienna przynęta na duże flądry - fot. CwanaRyba.pl

Z dwóch powodów używam zestawu tylko z jednym haczykiem. Pierwszy powód to przepisy regulujące łowienie na haczyki o wielkości kolanka haczyka przekraczające 1 cm, a drugi to możliwość zarzucenia zestawem dalej dzięki mniejszemu oporowi powietrza. By zestaw nie plątał się podczas rzutu korzystam z zestawów wyposażonych w Impact Clip Platessa Clip C lub Platessa Clip A, którym to można rzucić jeszcze dalej o kilka metrów.

flądra i zestaw wędkarski do połowu ryb z plaży

Zestaw Platessa Clip C z haczykiem 2/0 na dużą flądrę i do bardzo dalekich rzutów oraz stornia o długości 43 cm - fot. CwanaRyba.pl

Doświadczenia z plaży wykazały, że haczyk w rozmiarach 1/0 łowi płastugi od rozmiarów 35 cm i większe a haczyk wielkości 2/0 od rozmiarów 40 cm. Oczywiście liczba brań na tak duże haczyki jest mniejsza, lecz jakość połowu pod względem wielkości ryb zdecydowania lepsza. Na dobrym łowisku i aktywnym sposobie łowienia można znaleźć liczniejsze stada storni i gładzic, gdzie uda się złowić na tak duże haczyki kilka a nawet kilkanaście fląder powyżej 45 cm.

Płastugi leżące na piasku morskim

Jesienny połów storni i gładzicy na zestawy z haczykami w rozmiarach 0/1 dwie z nich mierzyły 48 cm - fot. CwanaRyba.pl

Dla wędkarzy plażowych chcących złowić jeszcze większe osobniki ryb flądrowatych polecam łowienie na duże haczyki w połączeniu z dużymi przynętami w postaci dobijaków lub krojonymi filetami na szerokość 2,5 - 3 cm i długość 6 -7 cm. Dzięki temu uda nam się wyselekcjonować osobniki powyżej 50 cm i mieć olbrzymią przyjemność z holowania takiej ryby.

Duża stornia na tle termosu

Listopadowa stornia o długości 54 cm złowiona na całego Tobiasza i zestaw Platessa Clip C - fot. CwanaRyba.pl

Łowiska płastug przy falochronach

Doskonałymi łowiskami płastug są falochrony i im starsze są to konstrukcje wodne tym lepsze. Jeszcze ciekawsze stanowiska surfcastingowe na połowy fląder to miejsca, gdzie falochrony się zaczynają lub kończą jak na wschodniej daleko oddalonej części plaży w Łazach. Warto też łowić w rejonach, gdzie stare falochrony są już zasypane przez piasek morski i wystaje tylko niewielka część falochronów. Takie łowiska znajduję w okolicach plaż Sarbinowa. Miejscówki te obfitują w dużą liczbę pokarmu w postaci drobnych skorupiaków i małych rybek.

Morze i drewniane falochrony

Skrajne falochrony to idealne miejsce do łowienia fląder blisko brzegu wczesną wiosną - fot. CwanaRyba.pl

Łowiska te, to idealne miejsca by złowić dużą flądrę wczesną wiosną blisko brzegu. Na takich miejscówkach używam nietypowych wędek do surfcastingu, którymi są nieco zmodyfikowane feedery. Brak potrzeby wykonywania dalekich rzutów między falochronami daje możliwość łowienia fląder na delikatny sprzęt. Brania i holowanie większych płastug na wędce typu feeder sprawia więcej emocji niż łowienie tych ryb na wędki surfcastingowe.

Łowienie fląder za dnia

Do łowienia fląder za dnia używam zestawów Platessa Clip Olympic Fluo C oparte na haczykach nieco większych niż powszechnie spotykane w handlu. Wiosną ciężko o tubisa, czy dobijaka, więc moją ulubioną przynętą w tym okresie są sporych rozmiarów filety ze śledzia. By uniknąć ściągania zestawów używam stożkowych ciężarków 120 gr. Łowię na pojedynczy zestaw uzbrojony w jeden haczyk i zarzucam kilka metrów od najdalej widocznego pala falochronu.

Przypon morski na tle mokrego piasku

Zestaw do połowu fląder Platessa Clip Olympic Fluo C - fot. CwanaRyba.pl

Wiosną brania fląder zaczynają się już wcześnie rano, a w godzinach popołudniowych mają swój szczyt aktywności. W pierwszym okresie po tarle stornie i gładzice wykazują zainteresowanie przynętami za dnia bardziej niż w nocy. Dopiero pod koniec wiosny zaczynają wchodzić w tryb nocnego żerowania. Udaje się wówczas złowić duże flądry za dnia w ilościach zaspokających nawet najwybredniejszych wędkarzy plażowych.

13 fląder na piasku morskim

Stornie i gładzice złowione za dnia na feedera kilka z nich o wymiarach ponad 50 cm - fot. CwanaRyba.pl

Łowienie fląder pod koniec wiosny

Pod koniec wiosny, gdy brania fląder za dnia maleją używam częściej zestawów, które unoszą przynętę nad dnem. Dzięki temu udaje się sprowokować duże osobniki płastug do brań jeszcze za dnia. Jednym ze skuteczniejszych zestawów w tym okresie na większe flądry jest Crazy Clip Up C. Z powodzeniem stosuję go na feederach łowiąc z plaży nie dalej niż 80 metrów jak i typowych wędkach surfcastingowych umożliwiających zarzucanie tym zestawem ponad 150 metrów.

Wędka i flądra na tle brzegu morza

Zestaw Platessa Clip Up D i duża stornia złowiona na feedera o długości 3,6 i kołowrotek ABU Cardinal 77 - fot. CwanaRyba.pl

Łowienie pod koniec wiosny zestawami, które unoszą przynęty nad dnem, prócz brań dużych fląder za dnia przynoszą dodatkowe zdobycze w postaci walecznej belony. Pojawienie się belony przy brzegach Bałtyku zwiastuje zmiany okresu żerowania fląder z dziennej na nocną. Najczęściej w tym okresie złowione flądry mają na górnej części ciała głębokie rany spowodowane atakami belon chroniącymi swoje miejsca tarłowe i złożoną ikrę.

Dwie Belony i jedna flądra leżące na morskim piasku

Gładzica i dwie belony złowione na zestaw plażowy Platessa Clip Up D unoszący przynętę nad dnem - fot. CwanaRyba.pl

Jeśli dzienne wędkowanie z plaży przynosi nam tylko zdobycz w postaci jednej sztuki większej flądry oznaczać to może, że czas na łowienie fląder po zmroku. Przed nastaniem lata mamy jeszcze szansę na obfite połowy płastug takich jak stornia i gładzica już tylko w nocy, za dnia coraz trudniej o częste brania większych fląder.

flądra i zestaw wędkarski na tle wody morskiej

Stornia 48 cm złowiona na zestaw Platessa Clip C pod koniec sezonu wiosennego - fot. CwanaRyba.pl

W czerwcu woda w Bałtyku zaczyna wypełniać się licznymi roślinami, które niesione coraz silniejszymi prądami morskimi skutecznie zniechęcają do uprawiania wędkarstwa plażowego. Łowienie wówczas fląder zwłaszcza po zmroku staje się bardzo utrudnione i zniechęcające. Gdy opisane tu zjawisko przyrodnicze nasila się, podejmuję decyzję o zamknięciu sezonu połowu fląder i wznowieniu łowieniu tego gatunku w połowie września.

Sierpień jest najlepszy na turboty

Wraz z końcem wiosny brania storni i gładzicy wyraźnie maleją. Dla osób które nie chcą czekać do jesieni, która jest kolejnym okresem aktywności storni i gładzicy polecam złowienie najcenniejszej płastugi jaką w opiniach wędkarzy jest turbot. Sierpień jest najlepszy na turboty dla wędkarzy łowiących z plaży. Po odbyciu tarła ryba ta potrafi na krótki czas być aktywna w zasięgu dalekich rzutów wędkarza surfcastingowego.

Polowanie na turboty

Polowanie na turboty w tym okresie polecam cierpliwym wędkarzom bowiem, w tym samym czasie zaczynają też brać duże morskie leszcze. Czekanie na branie turbota w pobliżu innych wędkarzy, którzy co jakiś czas wyciągają leszcze może być irytującym przeżyciem. Brania turbota są dość rzadkie, a dodatkowym utrudnieniem może być odległość na jakiej te największe i najsmaczniejsze ryby żerują.

Doskonałymi przynętami na turboty są dobijaki oraz tobiasza nazywane czasem tubisami, które zaczynają już licznie się pojawiać przy brzegach Bałtyku. By daleko rzucić warto łowić na pojedynczy zestaw, a dobijaka kroimy na trzy części, gdzie część ogonowa tej rybki nadaje się najlepiej.

Wędkarz na plaży z turbotem

Turbot 56 cm złowiony w okolicach Kanału jamneńskiego na zestaw do dalekich rzutów Medium Cast Clip - fot. CwanaRyba.pl

Wszystkie turboty jakie złowiłem skusiły się na przynęty zarzucone powyżej 150 metrów nie zależnie od pory dnia. Holowanie tej ryby z takiej odległości przysparza wiele emocji, gdyż turbot jest znacznie silniejszy od pozostałych opisywanych w tym artykule płastug.

Uważaj na turbota!

Dla osób, które pierwszy raz złowią turbota warto napisać, że ryba ta wyholowana na brzeg i podczas wypinania haczyka z pyska, potrafi za pomocą silnych pulsacyjnych drgań nieoczekiwanie sypać piaskiem na wszystkie strony na wysokość prawie 1 metra. Ostrzegam iż możliwe jest w tym momencie, dostanie się piasku do oka osoby pochylającej się nad tą waleczną rybą.

Jesienne flądry

Jesienne flądry są w doskonałej kondycji a ich masa ciała potrafi przy tej samej długości ciała być nawet o 30% większa niż wiosną. Jesień to najlepsza pora na łowienie tego gatunku ryb, gdyż walory sportowe i kulinarne są zdecydowanie korzystniejsze niż wiosną. Aktywność tych ryb w przeważającej części dotyczy pory nocnej i warto przestawić sprzęt na jesienne nocne wędkarstwo plażowe.

Wędkarze na plaży

Odpowiednie przygotowanie do zasiadek na jesienną flądrę pozwala na komfortowe wędkowanie na plaży - fot. CwanaRyba.pl

Chcąc złowić duże okazy płastug jesienią stosuję również te same dwie reguły co wiosną, czyli duży haczyk i duża przynęta. Zmienia się tylko pora wędkowania z plaży z dziennej na nocną. Wraz ze zmianą pory wędkowania pojawiają się dodatkowe elementy wyposażenia takie jak świetliki wędkarskie, latarki czołowe, odzież i oczywiście nocne zestawy plażowe do połowu dużych fląder.

Wędki plażowe na stojaku na tle nocnego nieba i Bałtyku

Podwójne świetliki doskonale poprawiają widoczność szczytówek wędek surfcastingowych nocą - fot. CwanaRyba.pl

Zestawy dobrze jest przygotować na łowisku przed zapadnięciem ciemności i uzbroić je w przynęty, gdyż jak wcześniej pisałem brania fląder w tym okresie są intensywne, ale w krótkich cyklach. Dzięki temu mamy więcej czasu na łowienie nie marnując go na zakładanie przynęt i zabezpieczanie ich nitką lub gumką wędkarską.

Zestawy wędkarskie z przynętami na tle morza

Przygotowane zestawy do połowu fląder w nocy - fot. CwanaRyba.pl

Stosując zasadę używania dużych haczyków i dużych przynęt skutecznie eliminujemy brania małych płastug. Musimy też być świadomi, że ilość brań fląder spada adekwatnie do wielkości przynęt i haczyków. Mniejsza liczba brań rekompensuje się nam szansą na złowienie osobników tego gatunku w rozmiarach, których wcześniej nie łowiliśmy.

Gładzica na piasku nocą

Gładzica 55 cm złowiona na zestaw Platessa Fluo Clip C w Łazach - fot. CwanaRyba.pl

Podczas silnych wiatrów zachodnich, północnych i wschodnich, gdzie fale skutecznie odstraszają większość surfcastingowców, złowienie dużej flądry jest tak samo możliwe jak w spokojniejsze dni i noce. Jeśli odpowiednio się przygotujemy łowienie w takie wietrze dni potrafi być niezwykle emocjonujące i efektywne w brania płastug.

Gładzica i zestaw wędkarski na flądry

Duża 58 cm gładzica złowiona podczas silnego wiatru na zestaw Platessa Fluo Clip C Olympic - fot. CwanaRyba.pl

Podczas łowienia nocą w porywistych wiatrach i większych falach warto zadbać o dobrą widoczność szczytówek. Sprawdzają się największe rozmiary świetlików w seledynowym kolorze i grupowane po dwie sztuki na jedną szczytówkę. Uważne obserwowanie pracy szczytówek na wietrze i falach powinno odbywać się bez przerw, a każda anomalia ich amplitudy powinna być sprawdzana pod kątem brania fląder.

W tak trudnych warunkach sprawdzają się zestawy do połowu fląder Platessa Fluo Clip C Olympic, Platessa Fluo Clip C, Platessa Lumi Clip C, Platessa Lumi Clip C Olympic. Najwięcej brań odnotowałem na ciężarki typu odwróconej piramidy i stożka, na ciężarkach o kształtach nie pozwalających się zakotwiczyć brań jest zdecydowanie mniej.

Duże stornie ułożone na piasku

Jesienne stornie w rozmiarach powyżej 45 cm złowione w Sarbinowie na zestawy do połowu fląder Platessa Fluo Clip C Olympic - fot. CwanaRyba.pl

Ciekawym wędkarskim przeżyciem jest nocne łowienie fląder w dni pozbawione wiatru podczas wysokiego ciśnienia atmosferycznego. Roziskrzone gwiazdy na niebie w swej niezliczonej ilości tworzą surrealistyczne tło dla naszych wędek, które pokazują najdrobniejsze brania płastug. Moją ulubioną metodą połowu dużych fląder w takich bezwietrznych warunkach jest używanie zestawów unoszących przynętę nad dnem. Używając tak dużych haczyków i przynęt w celu selekcji ryb trudno jest znaleźć w handlu zestaw, który skutecznie utrzyma przynętę nad dnem.

Stornia z zestawem wędkarskim w pysku

Duża stornia złowiona na zmodyfikowany o dodatkowe kulki wypornościowe zestaw Platessa Fluo Clip C - fot. CwanaRyba.pl

Pozostaje nam samemu modyfikować zestawy plażowe dokładając kilka elementów wypornościowych takich jak kulki styropianu lub twarde pianki pływające dbając o jak ich największą wyporność kosztem nawet malowania kulek farbą.

Z kupnych zestawów na flądry, które posiadają duże haczyki sprawdzają się na większe płastugi jedynie zestawy Platessa Fluo Clip Up C Olympic, Platessa Fluo Clip Up C, oraz trudno dostępne Platessa Lumi Clip Up C Olympic wraz z Platessa Lumi Clip Up C. Zestawy zbudowane z wielu i dużych kulek pływających, które dają szansę na skuteczne dryfowanie dużej przynęty nad dnem.

Gładzica z przyponem wędkarskim w pysku

Duży okaz gładzicy złowiony w bezwietrzną noc na zestaw plażowy do połowu fląder nad dnem Platessa Fluo Clip Up C Olympic - fot. CwanaRyba.pl

Podczas flauty trudno jest unieść zestaw na flądrę oparty na zasadach dużego haczyka i dużej przynęty. W wietrzne pogody na zestaw działa dodatkowo siła wody, która rusza zestawem powodując jego prawidłową pracę nad dnem. W przypadku wody stojącej kulki wypornościowe muszą być liczne i o większych średnicach. Pojedyncze duże kulki wypornościowe są kłopotliwe i powodują częste splątania, a niektóre wielkości średnic są wręcz zabronione regulacjami prawnymi. Skuteczność zestawów unoszonych jest tak wysoka, że warto sobie zadać trud zdobycia takich zestawów lub ich zakupu.

FLĄDRA jak smażyć płastugę?

TAGI:

flądra / łowiska na flądrę / wędka na flądry / kołowrotek na flądry / zestawy na flądry / metody połowu fląder / przynęty na flądry / kiedy łowić flądry / jak złowić dużą flądrę / jak smażyć flądry / flądra i metale ciężkie

Flądra to smaczna ryba zarówno smażona, pieczona jak i wędzona - fot. CwanaRyba.pl

Jak smakuje flądra?

Wiele osób planujących swe pierwsze wyjazdy nad morze w celu złowienia flądry zadaje pytanie, jak smakuje flądra? Pytanie te najczęściej powstaje dzięki osobliwej urodzie tej ryby. Istniej wśród wędkarzy plażowych powiedzenie, że im brzydsza ryba w morzu tym smaczniejsza. W pełni zgadzam się z tym powiedzeniem, a flądra należy do gatunku ryb morskich, gdzie smażona, pieczona lub wędzona zachwyca doskonałymi walorami smakowymi.

Flądra złowiona przez wędkarza plażowego różni się od flądry złowionej przez rybaka. Wielką przewagą flądry złowionej na wędkę jest krótszy czas przechowywania ryby od momentu złowienia do spożycia. W przypadku flądry złowionej przez rybaka, czas ten wydłuża się o 24 godzinny cykl ściągania siatek, czas na rozładunek i transport ryby do miejsca sprzedaży oraz o czas przebywania flądry w chłodniach nim zostanie kupiona przez klienta.

Planując łowienie fląder dla walorów kulinarnych powinniśmy zadbać o szybkie sprawienie ryby natychmiast po złowieniu oszczędzając jest stresu i bólu. Flądry, które chcemy usmażyć, upiec lub też uwędzić powinny mieć wymiary powyżej 40 cm. Ryby mniejsze tego gatunku zwłaszcza w okresie wiosennym nie stanowią większej wartości dla gastronomii. Sprawiając rybę tuż po złowieniu powinniśmy zadbać o to, by wszędobylski piasek morski nie powbijał nam się w miękkie części mięska flądry. Proszę mi uwierzyć, to nie jest łatwa sztuka. Nasz brak zaangażowania w unikanie piasku podczas sprawiania flądry, zaowocuje bardzo nieprzyjemnymi zgrzytami między zębami osoby jedzącej rybkę.

Przepis na flądrę smażoną

Łowiąc flądry z plaż Bałtyku najczęściej je smażę delektując się delikatnym smakiem tej rybki.

Składniki:

  • 2-4 flądry (2 flądry na jedną osobę)
  • sól i pieprz
  • mąka do obtoczenia ryby
  • olej roślinny do smażenia
  • jedna cytryna

Złowione flądry powinny być dokładnie wypatroszone z obu stron i starannie przepłukane z krwi i piasku. Tak oczyszczone flądry z każdej strony obficie skrapiamy sokiem z cytryny i pozostawiamy w chłodnym miejscu na minimum 15 minut. Gdy mięso flądry nasiąknie już sokiem zbierzmy jego nadmiar osuszając rybę za pomocą ręcznika papierowego.

Tak osuszone flądry posypujemy niewielką ilością soli oraz pieprzu. Mięso flądry jest na tyle smaczne, że nie potrzeba stosować dodatkowych przypraw. Kolejnym krokiem jest obtaczanie ryby mąką. Teraz czas na rozgrzanie patelni i doprowadzenia do wysokiej temperatury dużej ilości tłuszczu.

Flądry wiosenne smażymy krócej niż flądry jesienne. Czas smażenia ryby wiosennej powinien zawierać się w przedziale 2-2,5 minut, a osobniki jesienne w przedziale 3-3,5 minut. W przypadku flądry jesiennej powyżej 50 cm smażymy o pól minuty dłużej. Do flądry pasuje świeże pieczywo i herbata z cytryną lub frytki z delikatną sałatką z kapusty i popijane piwem.

Wiele osób zadaje pytanie, czy flądrę smaży się ze skórą? Osobiście nie wyobrażam sobie jeść smażoną flądrę pozbawioną skóry. Panuje opinia o przykrym smaku smażonych elementów skóry zwanymi gomadami. Gomady, to takie zrogowaciałe grudki na skórze flądry. Smażąc flądrę na głębokim tłuszczu unikniemy tego zjawiska. Warto zwrócić uwagę na płetwy flądry, które nie są zamoczone w tłuszczu i tworzą specyficzny zapach i smak.

Przepis na flądrę pieczoną

Flądra pieczona, to alternatywa dla osób unikających potraf smażonych. Powszechnie uważa się, że pieczenie jest zdrowsze od smażenia. A jak pieczenie flądry wpływa na jej walory smakowe? Upieczona flądra jest bardziej subtelna dla kubków smakowych niż flądra usmażona, Mięsko flądry po upieczeniu jest bogate w posmak śmietankowy i zdecydowanie delikatniejsze za sprawą większej ilości wody zawartej w tuszkach ryby.

Składniki:

  • 2-4 (2 flądry na jedną osobę)
  • sól i pieprz
  • mąka do obtoczenia ryby
  • olej roślinny
  • jedna cytryna
  • sos sojowy

Dla osób, które pierwszy raz patroszą flądry chciałbym zwrócić uwagę na konieczność używania rękawiczek ochronnych, gdyż flądra potrafi mieć ostry odstający kolec w płetwach, a ryba flądrowata zwana stornią bardzo chropowate grudki na ciemnej stronie ciała. Grudki te działają na ludzkie dłonie jak bardzo gruby papier ścierny.

Jeśli złowione ryby wypatroszyliśmy już na łowisku, to flądry koniecznie musimy dokładnie opłukać pod prysznicem w celu usunięcia ziarenek piasku. Tak sprawione ryby osuszamy ręcznikiem papierowym i układając na kawałkach foli aluminiowej polewamy sokiem z cytryny później sosem sojowym w niewielkiej ilości. Przed zawinięciem folią rybki solimy i posypujemy pieprzem.

Piekarnik ustawiamy na temperaturę około 200 stopni C. Średniej wielkości flądry pieczemy 30 minut, osobniki powyżej 50 cm pieczemy 40 minut. Do upieczonej flądry na talerzu doskonale pasuje surówka z kapusty i kminkiem oraz pieczone ziemniaki lub biały ryż. Osobiście lubię pieczoną flądrę zjeść z pajdą świeżego niekrojonego chleba i herbatą cytrynową.

Flądra wędzona na ciepło

Pierwszy raz flądra wędzona na ciepło posmakowała mi na zawodach surfcastingowych "Ustrońska Plaża". Organizatorzy imprezy przygotowali polową wędzarnię i podczas trwania rywalizacji wędzili flądry dla uczestników. Muszę przyznać, że mimo iż flądry nie były duże, to ich smak zainspirował mnie do częstych degustacji tej ryby w formie uwędzonej.

Składniki:

  • 2-4 (2 flądry na jedną osobę)
  • sól 8-10 g na 1000g ryby
  • drewno olchowe
  • drewno bukowe (gdy zależy nam na złocistym kolorze)

Złowione flądry po wypatroszeniu i usunięciu skrzeli powinniśmy osuszyć a następnie natrzeć solą uważając by nie zadrapać dłoni ostrymi gonadami tych ryb umieszonymi na skórze. Tak przygotowane flądry sezonujemy w lodówce lub chłodni przez 8-10 godzin. W dniu wędzenia tak przygotowane flądry wyjmujemy z lodówki nie przejmując się odpadającą solą i zawieszamy do obsuszenia.

Wędzarnię ustawiamy na tryb dużego przepływu powietrza i małej ilości dymu. Sprawdza się w tym momencie użycie drewna w postaci klocków. Temperatura w wędzarni powinna wynosić nie mniej jak 50 stopni C i nie więcej jak 60 stopni C. Ryby zawieszone na hakach osuszamy 40 minut dla fląder do 40 cm i 60 minut dla fląder powyżej 40 cm. W tym czasie skóra flądry powinna dostać specyficznego aksamitnego stanu informującego nas o poprawnym procesie osuszania ryb w wędzarni.

Kolejnym krokiem wędzenia flądry jest już przymkniecie drzwiczek i przejścia w tryb większej ilości dymu a mniejszego przepływu powietrza. Tu sprawdza się użycie zrębek drewna bukowego lub olchowego. Flądra posiada cienką budowę ciała i ważne jest by nie przesadzić z temperaturą. Wędzona flądra w opinii większości konsumentów pasuje do świeżego krojonego chleba i piwa.

Szukanie prawdy

Współczesne życie charakteryzuje się niezwykle szybkim przepływem informacji dla coraz większej przestrzeni odbiorców. Zjawisko to, stale przyspiesza dodatkowo dopasowując się do odbiorców za sprawą naszej aktywności w sieci. Zdolności dotarcia do grup odbiorców stanowi podstawę do stworzenia narzędzi pozwalających wpływać na nasze zachowania. Dochodzi też do pozyskiwania rzeszy odbiorców za pomocą informacji, które nam się podobają a nie koniecznie są rzetelne a nawet prawdziwe.

Serwisy informacyjne, artykuły, fakty, wydarzenia są w taki sposób redagowane by stanowiły sensację i wywołały chęć kliknięcia lub zatrzymania się dłużej na wybranym kanale telewizyjnym. Kliknięcia i czas bezpośrednio wpływają na kondycje finansowe mediów informacyjnych, co może być powodem polaryzacji wiadomości. Znalezienie prawdy staje się trudne, czasochłonne, zagmatwane, wielowarstwowe i upolitycznione. Natura ludzka nie lubi wysiłku, dlatego łatwiej jest nam korzystać z gotowych skróconych informacji o dosadnych sensacyjnych tytułach.

Tyle tytułem wstępu do artykułu poświęconemu opinii krążących na temat zawartości metali ciężkich i dioksyn u flądry. Nie jestem biochemikiem tylko wędkarzem uprawiającym surfcasting. Chcąc poznać prawdę siłą rzeczy musiałem sięgnąć po informacje w sieci. Większość informacji, które udało mi się znaleźć na pierwszych stronach to typowe sensacyjne doniesienia ukierunkowane na klikalność właścicieli serwisów.

Serwisy te doskonale prowadzone, czytelnie redagowane, szybko otwierające się w przyjaznych szatach graficznych i nowoczesnym kodzie html dominowały nad stronami urzędowymi, które nikły w słabo indeksowanych tytułach i mozolnym otwieraniu złożonych nie responsywnych tabelek i grafik. W tym miejscu chciałbym postulować o zwiększenie nakładów finansowych na stworzenie szybko dostępnych i nowoczesnych stron monitorujących nie tylko środowisko wodne, ale i pozostałe środowiska otaczające nas ludzi.

Aby wydobyć informacje na tematy związane z zawartością substancji różnego pochodzenia w mięsie flądry musiałem skorzystać również z zagranicznych stron instytutów tłumacząc zawarty tam interesujący mnie tekst badań. Zadanie jakie sobie wyznaczyłem, to wydobycie informacji na temat substancji szkodliwych dla ludzkiego organizmu zawartych w rybach flądrowatych.

Zbierając materiały starałem się korzystać z publikowanych badań instytucji naukowych z numerami projektów oraz z nazwiskami autorów publikacji lub opiekunów projektów. Z racji praw autorskich i praw do kopiowania artykułów lub ich interesujących mnie fragmentów stworzyłem własne opracowania graficzne dokładnie dopasowane do wyników badań instytutów.

Pracując na poniższym materiałem statystyk i badań pozyskanym z wiarygodnych instytucji, zrozumiałem jak ważne jest dbanie o otaczające nas środowisko i ile czynników wpływa na zdrową żywność. Wyniki, które zebrałem jednoznacznie ukazują nam, że flądra jest nie tylko jadalną i smaczną rybą, ale organizmem zawierającym śladowe ilości szkodliwych substancji w stężeniach bezpiecznych i wyraźnie poniżej dopuszczalnych dla ludzkiego zdrowia wartości.

Flądra okazała się też organizmem najbardziej odpornym na skutki awarii elektrowni atomowej w Czarnobylu pozostawiając daleko za sobą takie gatunki jak śledź i dorsz. Zbierając dane i porównania z zanieczyszczeniami zrozumiałem, że niemal w każdym organizmie istnieją substancje, które należy monitorować.

Flądra moim zdaniem jest mocno demonizowana i zapewne dzięki swej egzotycznej budowie ciała i trybowi życia szybko stała się chodliwym tematem sensacyjnych nagłówków. Byłbym wdzięczny za wszelkie informacje związane z najnowszymi publikacjami dotyczącymi stanu zdrowia nie tylko flądry, ale innych populacji ryb w Bałtyku. Choć poniższe dane mogą wydawać się niepokojące, to patrząc na zawartości tych samych szkodliwych substancji w zbożach lub innych produktach rolnych organizmy takie jak flądra nie stanowią zagrożenia.

Zawartości ołowiu i kadmu u fląder

Bałtyk, to niechlubne miejsce składowania amunicji i środków bojowych chemicznych z okresu II wojny światowej i prawdopodobnie z lat osiemdziesiątych. Najbardziej nam Polakom znanym miejscem składowania tych pozostałości po wojnie jest Głębia Gdańska. Między innymi z tego powodu bada się organizmy żyjące w Bałtyku na zawartość substancji w mięśniach, które mogłyby zaszkodzić ludzkiemu zdrowiu. Przyjrzyjmy się wynikom zawartości metali ciężkich w mięśniach Bałtyckich fląder.

Rysunek wykresu zawartości ołowiu w mięśniach flądry

Zawartość ołowiu i kadmu w mięśniach fląder, Badania prowadzone w MIR-PIB - rys. CwanaRyba.pl

Na podstawie danych liczbowych powstała ilustracja pokazuje, że zawartości ołowiu i kadmu u fląder nie były przekroczone i stanowią około 1-3% limitu.

Zawartość rtęci w mięśniach fląder

Najwięcej negatywnych opinii ma flądra pod adresem zawartości rtęci, poniższy procentowy wykres pokazuje nam 10% z dopuszczalnej granicy. Nie jest to więc tak zły wynik jak można sobie wyobrazić po niektórych artykułach w sieci i innych mediach.

Rysunek wykresu zawartości rtęci w mięśniach flądry

Zawartość rtęci w mięśniach fląder, Badania prowadzone w MIR-PIB - rys. CwanaRyba.pl

Rtęć pojawia się w środowisku wodnym nie licząc erupcji wulkanów poprzez działalność człowieka. Tak się składa, że ten toksyczny pierwiastek z dużą łatwością odkłada się w wątrobach ryb i owocach morza jako metylortęć (MeHG).

Polichlorowane biefenyle u flądry

Polichlorowane biefenyle, kojarzone są najczęściej jako izolatory w postaci cieczy w transformatorach, jako składnik smarów wysokotemperaturowych oraz tuszów i farb. W wyniku łatwego rozpuszczania się w wodzie i nieodpowiedniego składowania mogą stanowić źródło zanieczyszczenia organizmów wodnych.

Rysunek wykresu zawartości Polichlorowane biefenyle w mięśniach flądry

Zawartości Polichlorowane biefenyle w mięśniach fląder, Badania prowadzone w MIR-PIB - rys. CwanaRyba.pl

Powyższa grafika pokazuje średnie stężenie wskaźnikowych polichlorowanych bifenyli w mięśniach storni badanych w latach 1998-2011 wahało się w granicach od 3,5 do 9,5 ng/g, przypominam, że dopuszczalny limit wynosi 75 ng/g.

Dioksyny w organizmie flądry

Dioksyny to substancja toksyczna powstająca w wyniku spalania benzyn ołowiowych, chloru, przetapiania złomu, bielenia pulpy celulozowej, procesach tekstylnych oraz spalaniu niektórych tworzyw sztucznych. Stężenie te mogą się wahać w zależności od regionalizacji przemysłu, czy ośrodków utylizacji odpadów.

Rysunek wykresu zawartości dioksyn w mięśniach flądry

Zawartości Dioksyn w mięśniach fląder, Badania prowadzone w MIR-PIB - rys. CwanaRyba.pl

Powyższy wykres zbudowany na podstawie danych prowadzonych przez MIR-PIB pokazuje, że stężenie dioksyn w mięśniach stanowi około 3 pgWHO TEQ/g, podczas gdy dopuszczalna norma to 4 pgWHO TEQ/g.

Zawartość cezu-137 u flądry

Niezwykle mało poruszanym tematem związanym z flądrą i innymi rybami Morza Bałtyckiego jest zawartość radioaktywnego cezu. Szukając źródeł tego tematu w nielicznych opracowaniach skupiłem się na badaniach Instytutu Morskiego Thunen z Groshansdorf w Niemczech. Zarówno przed awarią elektrowni atomowej w Czarnobylu z roku 1986 parametry te były skrupulatnie monitorowane jak i po awarii monitorowanie zawartości cezu-137 w mięśniach ryb Bałtyckich stało się jeszcze bardziej uzasadnione.

Przypomnę tylko, że po awarii elektrowni atomowej w Czarnobylu chmura radioaktywnego pyłu niesiona wiatrem osiadła między innymi na wodach Morza Bałtyckiego. Instytut Thunen podaje, że około 5% uwolnionego cezu-137 spadło na wody wschodniej części Bałtyku. Po około 6 latach poziom zawartości cezu-137 po zachodniej części Bałtyku zrównał się ze wschodnią częścią Bałtyku tworząc maksymalny swój poziom prawie 20 Bq Cs 137 na kg świeżej masy. Od tego czasu poziom zawartości stale spada.

Wykres zawartości cezu-137 u flądry

Promieniotwórczy cez-137 w 1 kg masy dla flądry, dorsza i śledzia - wykres opracowany na podstawie badań Instytutu Morskiego Thunen z Groshansdorf w Niemczech - rys. CwanaRyba.pl

Wykres sporządziłem na podstawie danych projektu: Fl-1959-2118, w którym to Instytut zajmuje się wykrywaniem substancji radioaktywnych w organizmach morskich. Na podstawie powyższego rysunku łatwo można zauważyć, że spośród trzech gatunków takich jak dorsz i śledź, flądra zawiera w sobie najmniej pierwiastka promieniotwórczego takiego jak cez-137. Powyższe badania zostały ustalone na podstawie rybostanów pozyskanych na niemieckich łowiskach ekonomicznych. Dane te ukazują flądrę jako najzdrowszą rybę z pozostałych wymienionych gatunków.

Benzopiren u flądry

Jeśli chodzi o związki benzopirenu, to te szybko się metabolizują przez organizm flądry i innych ryb. Dlatego nie akumulują się w ich mięśniach nie tworząc zagrożenia jak inne związki, dlatego w tym rozdziale nie rysowałem wykresu.

Źródła informacji:

  • Morski Instytut Rybacki
  • Dr hab. Joanna Szlinder-Richert prof. nadzw.
  • Dr hab. Lucyna Polak-Juszczak prof. nadzw.
  • Projekt Fl-1959-2118
  • Instytut Morski Thunen Groshansdorf Niemcy

Copyright © 2015-2023

All rights reserved CwanaRyba.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.          OK