Grauvell Teknos Surf Z I 4200.

Z oferty wędek firmy Grauvell otrzymałem do testów ciekawy pod względem konstrukcyjnym kij do surfcastingu.

Opisywana tutaj wędka jest modelem ze średniej półki i może się stać dość często kupowanym kijem w przeciwieństwie do wcześniej testowanego bardzo drogiego SURF COMPETITION I 4250 firmy Grauvell. Istnieją dwie wersje testowanego kija Grauvell TEKNOS SURF Z I, oraz Grauvell TEKNOS SURF Z II. Obie odmiany występują jeszcze w dwóch długościach 4,2 m oraz 4,5 m. Do testów otrzymałem wersje Grauvell TEKNOS SURF Z I 4200.

Dane techniczne:

Nazwa modelu:

TEKNOS SURF Z I 4200.

Długość:

4,25 m.

Ciężar rzutowy:

100-200 gr.

Ilość sekcji:

3.

Materiał użyty do budowy:

Wysoko modułowy Carbon.

Typ i liczba przelotek:

Typ przelotek SIC LC 8 sztuk.

Uchwyt kołowrotka w wersji Grauvell TEKNOS SURF Z I 4200:

Osadzony na stałe metalowy zatrzaskowy mocowany na omotkę preferowany pod multiplikator.

Uchwyt kołowrotka w wersji Grauvell TEKNOS SURF Z II 4200:

Osadzony na stale, metalowo-grafitowy skręcany na gwint preferowany pod kołowrotek ze stałą szpulą.

Wyważenie dolnika:

Brak.

Pokrowiec:

Standardowy z materiału.

W opcji:

Możliwość dokupienia szczytówki o odmiennej charakterystyce ugięcia.

Gwarancja dystrybutora:

12 miesięcy.

Cena:

Około 870 zł.

Pierwsze wrażenie.

Po wzięciu wędki do ręki można poczuć spory ciężar kija. Spowodowane jest to wyjątkowo grubymi ściankami blanku. Ścianki blanku kija Grauvell TEKNOS SURF Z I 4200 są najgrubsze ze wszystkich wędek jakie miałem okazję testować.

Porównanie grubości ścianek od lewej DEGA Masterpiece, Grauvell Competition i Grauvell Surf Z

Porównanie grubości ścianek od lewej DEGA Masterpiece, Grauvell Competition i Grauvell Surf Z.

Sposób osadzenia przelotek i ich rodzaj daje możliwość stosowania z dużym powodzeniem plecionek, a ich wykonanie jest bardzo estetyczne.

Sposób osadzenia przelotek TEKNOS SURF Z I 4200

Sposób osadzenia przelotek TEKNOS SURF Z I 4200.

Kolor wędki bardzo przyjemny, a na pochwałę zasługuje barwa i widoczność szczytówki.

Szczytówka Grauvell Teknos Surf Z

Szczytówka Grauvell Teknos Surf Z.

Uchwyt kołowrotka z oznaczeniem rzymskiej jedynki dostosowany jest również do multiplikatorów i przytwierdzony jest na omotki.

Grauvell Uchwyt do kołowrotka typu I

Grauvell Uchwyt do kołowrotka typu I.

Połączenia wędki zabezpieczone są solidnymi okuciami. Na zdjęciu wyraźnie widać imponujące grubości ścianek w wyniku których różnice grubości poszczególnych sekcji są drastyczne.

TEKNOS SURF Z I 4200 ma bardzo duże skoki średnicy poszczególnych sekcji blanku

Grauvell TEKNOS SURF Z I 4200 ma bardzo duże skoki średnicy poszczególnych sekcji blanku.

Dolnik wędki Teknos Surf Z pokryty jest specjalnym tworzywem sztucznym, które spełnia rolę antypoślizgową. Dolnik pozbawiony jest wyważenia, lecz w przypadku tego kija jest one raczej zbędne. Dolnik pozbawiony jest jakichkolwiek wystających elementów. Obawiałem się jego zbyt gładkiego profilu, jednak w praktyce przy zarzucaniu nawet bardzo dynamicznym wędka leżała stabilnie w dłoni.

Grauvell i jego gładki uchwyt dolnika

Grauvell i jego gładki uchwyt dolnika.

Test wędki Grauvel Teknos Surf Z I 4200 nad wodą.

Do Teknos Surf Z przytwierdziłem sporych rozmiarów kołowrotek Grauvell Zeus V 5000. Na jego szpuli nawinięta została żyłka koniczna DEGA 0,60mm-0,30mm. Jako obciążenie, ciężarek do dalekich rzutów o masie 150 gr. Na końcu zamocowałem pojedynczy haczyk na średniej długości przyponie o średnicy 0,40 mm.

Muszę stwierdzić, że Grauvel Teknos Surf Z zalicza się do bardzo sztywnych wędek i zarzucanie nim wymaga nieco wysiłku, jednak nie tyle, co zarzucanie wędką Dega Masterpiece. Rzuty tym kijem są bardzo celne i powtarzalne. Żyłka wydaje bardzo cichy i ciekawy dźwięk na małych i licznych przelotkach.

A teraz napisze coś, na co czekałem bardzo długo. Grauvell Teknos Surf Z potrafi posłać zestaw na dalsze odległości niż używane przeze mnie od trzech sezonów kije Dega Masterpiece Surf AX. A przecież wspomniana Dega jest droższa o 130 zł. Widoczność brań na tym kiju jest bardzo słaba, ponieważ sztywność szczytówki jest duża. Ten kij również posiada możliwość dokupienia szczytówki o odmiennej charakterystyce. Gdy użyjemy ciężarków kotwiczących się z wąsami lub w kształcie odwróconych piramid widoczność brań wzrasta.

Podsumowanie.

Wędka warta zakupu i przewiduję jej dobrą sprzedaż. Suma 870 zł za wersję o długości 4,2 m to rozsądnie wydane pieniądze. Bardzo rzadko kijem poniżej 1000 zł udaje się osiągać tak imponujące odległości jak Grauvell Teknos Surf Z 4200. Trzeba tylko pamiętać, że sporo czasu potrzeba, by takim kijem dojść do wprawy. Osoby, które wcześniej łowiły na miękkie kije, mogą stracić sporo czasu na naukę zarzucania takim kijem. Najważniejszą cechą Grauvell Teknos surf Z 4200 jest możliwość zarzucania na rekordowe odległości przy udziale nie tak dużego wysiłku jak ma to miejsce z wędką klasy Dega Masterpiece Surf AX. Kij Grauvell Teknos Surf Z 4200 traktowałbym jako narzędzie do zadań specjalnych. W warunkach gdzie ryba jest daleko od brzegu, ten kij może być jedynym, który zacznie łowić ryby.

Grauvell TEKNOS SURF Z I 4200 to wędka do najdalszych rzutów warto ją mieć w gotowości gdy ryba jest daleko od brzegu

Grauvell TEKNOS SURF Z I 4200 to wędka do najdalszych rzutów warto ją mieć w gotowości gdy ryba jest daleko od brzegu.

Wykorzystujemy pliki cookies.          OK