lipiec 17 / 2024
autor: Salmon Barrakuda
Miłośnicy niemieckiej marki SPORTEX znanej na świecie od wielu dekad z wysokiej jakości wędzisk, mogą ucieszyć się z najnowszej wersji wędki Magnus Seamaster Surf przeznaczonej do wędkarstwa plażowego. Nim rozpoczniemy opis i wyniki testów tej ciekawej wędki, warto sięgnąć do historii jej powstania. Firma SPORTEX rozpoczęła budowę wędek surfingowych od legendarnej serii Jolokia, zaczynając od Jolokia Surf.
Chociaż wędki były bardzo dobre, zdecydowanie można było je ulepszyć. Z tego powodu zespół projektowy firmy SPORTEX zaprosił na pokład Andreasa Rathje. Model z rocznika 2019/2020 Magnus Mastergrade Surf, został opracowany właśnie we współpracy z wielokrotnym mistrzem świata w wędkarstwie surfcastingowym i wieloletnim trenerem niemieckiej drużyny surfcastingowej.
Do produkcji wędki Magnus Mastergrade Surf użyto wyłącznie najwyższej jakości materiałów, dostosowano rozmiary przelotek i wykonano specjalny podział na uptide, aby poprawić właściwości obciążeniowe, a do szczytówki dodano kolorowe akcenty do wykrywania brań.
Doświadczenie to zostało wykorzystane do opracowania nieco bardziej atrakcyjnego cenowo Neptoon Surf, który jest również zupełnie nowym projektem we współpracy z Andreasem Rathje. Opierając się na niezwykle udanej serii Neptoon, opracowano obecny model Magnus Seamaster Surf, wędkę surfingową zapewniającą maksymalną odległość i wykrywanie brań.
Koncepcja projektu wędki Magnus Seamaster Surf zakładała stworzenie nowoczesnej wędki surfcastingowej zaprojektowanej specjalnie dla wędkarzy plażowych, którzy cenią sobie wyjątkową wydajność rzutową. Aby sprostać temu założeniu postawiono na zupełnie nowy trzyczęściowy blank wykonany z japońskiego wysokowydajnego węgla, który przyczynić się miał do szybkiej akcji przy optymalnym obciążeniu umożliwiając mocne i precyzyjne rzuty.
Projekt wędziska Sportex Magnus Seamaster Surf zakładał wykonanie czułej, ale bardzo stabilnej szczytówki ułatwiającej pokazywanie brań ryb nawet na dużych odległościach od brzegu. Koncepcja zakładała też zwiększenie komfortu podczas składania poszczególnych sekcji wędki, poprzez zastosowanie antypoślizgowych matowych i lekko chropowatych fragmentów powierzchni lakieru w pobliżu miejsc połączeń blanków. Inżynierowie firmy Sportex projektując wędkę Magnus Seamaster Surf dołożyli wszelkich starań by liczba i rozmieszczenie przelotek przyczyniła się do rekordowego niskiego współczynnika tarcia żyłki podczas rzutów.
W katalogu firmy Sportex można przeczytać, że Magnus Seamaster Surf to nowoczesna wędka plażowa, która może być idealnym wyborem dla wszystkich wędkarzy surfingowych poszukujących maksymalnego dystansu i precyzyjnego wykrywania brań. W ulotkach firmy możemy tez przeczytać, że Sportex Magnus Seamaster Surf łączy w sobie wszystkie ważne cechy, które zapewniają udaną sesję wędkarską na morzu.
Czy założenia projektu firmy Sportex zostały osiągnięte, czy wędka Magnus Seamaster Surf w pełni zrealizowała wizję inżynierów i księgowych niemieckiej firmy wędkarskiej? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi opisami i testami poświęconymi najnowszej wędce do surfcastingu firmy Sportex.
Wędkę Sportex Magnus Seamaster Surf otrzymujemy w miękkim pokrowcu, który jest wykonany z wysokiej jakości materiału. Pokrowiec zawiera trzy przegrody, w których umieszczone są blanki wędziska. Przegrody są doskonale zaprojektowane, dzięki temu wyjmowanie i wkładanie poszczególnych sekcji wędki jest intuicyjne i wygodne. Już podczas wyjmowania wędziska Magnus Seamaster Surf z pokrowca, naszą uwagę zwraca niezwykła kolorystyka produktu. Blank wędki w całości pokryty został niebieskim lakierem, który pod pewnym kątem padania światła maluje nam wędkę w odcieniach granatu. Ten niebieskawy kolor wędki jest niepowtarzalny, prawdopodobnie dzięki białemu podkładowi jaki zastosowano bezpośrednio przed nałożeniem ostatecznego koloru.
Biorąc dolnik wędki Magnus Seamaster Surf do ręki zauważamy, że to bardzo poważne narzędzie przeznaczone do połowu ryb z plaży. Jeszcze przed złożeniem Magnusa w całość łatwo zauważymy, że ścianki blanków są nieco grubsze od większości stosowanych na polskich plażach wędek do surfcastingu. Końcówki blanków zakończone są częściowo czarną lakierowana omotką i metalowymi skuwkami estetycznie barwionymi na błękitny odcień. Przyglądając się dolnej części dolnika zauważymy uchwyt kołowrotka śrubowy, który osadzony jest na stałe i wykonany został z grafitu wzmocnionego elementami metalowymi. Obok głównego pokrętła blokującego stopkę kołowrotka w uchwycie wędki, znajdujemy zdublowaną nakrętkę kontrującą wykonaną z metalu. To kolejny element po grubości ścianek blanku świadczący o tym, że możemy mieć do czynienia z wyjątkowym produktem. Koniec dolnika zakończony jest wyprofilowanym uchwytem wykonanym z tworzywa przypominającym neopren.
Wyjmując pozostałe elementy wędziska z pokrowca zauważamy przelotki firmy SeaGuide osadzone pod czarnymi omotkami z akcentem złotej i czerwonej nitki zalanej grubą warstwą lakieru. Przelotki są perfekcyjnie wykończone a ich kształt pozwala używać kołowrotki o stałej szpuli, oraz kołowrotki o ruchomej szpuli. Konstrukcja przelotek jest stalowa koloru czarnego a obręcze wykonane z węglika krzemu pewnie osadzone w metalowych wzmocnionych rantach. Sekcja szczytowa wędziska Magnus Seamaster Surf zwraca uwagę dużą średnicą przelotki szczytowej. To doskonała wiadomość dla osób łowiących w okresach czerwcowych pływów wodorostów polskiej strony wybrzeża morza bałtyckiego. Ten niepozorny szczegół w postaci większej średnicy przelotki szczytowej podpowiada nam, że projektanci wędki Magnus Seamaster Surf pomyśleli o każdym szczególe poprawiającym walory użytkowe swego produktu.
Po wyjęciu ostatniego elementu wędki z pokrowca i złożeniu wszystkich trzech części w całość stajemy się właścicielem nie tylko wędki rekreacyjnej, ale i wędki o charakterze turniejowym. Wędka Sportex Magnus Seamaster Surf to mocna i sprężysta konstrukcja. Ten surfcastingowy kij po złożeniu sprawia wrażenie, że rzuty nim mogą być bardzo wydajne na równi z wędkami w klasie wyczynowej. Połączenia sekcji są perfekcyjnie spasowane i chyba pierwszy raz widzimy wędkę, która tak dokładnie dochodzi do końca zakresu szlifowania połączeń. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest moletowana warstwa lakieru w pobliżu miejsc, gdzie łapiemy blank ręką w celu złożenia sekcji wędek. Te matowe fragmenty wędziska skutecznie pomagają wyjąć wciśnięty element blanku z gniazda połączeń.
Podstawową cechą wędek do łowienia z plaży jest zdolność do wykonywania dalekich rzutów. Przygotowując wędzisko do testów nad morzem, spodziewaliśmy się dobrej wydajności rzutowej tej wędki. Firma Sportex nadesłała nam dwa egzemplarze modelu Magnus Seamaster Surf o długości 4,50 m i ciężarze rzutowym 100-200g, dzięki czemu mogliśmy stworzyć typowe stanowisko surfcastingowe.
Pierwsze testy tych wędzisk wykonaliśmy na znanym łowisku plażowym jakim jest ujście kanału jamneńskiego do morza. Łowisko to przy samym ujściu charakteryzuje się płycizną rozciągniętą w głąb morza na dystansie 100-120 metrów. Miejsce to idealnie nadawało się do przetestowania wędek Magnus Seamaster Surf ze względu na potrzebę oddania rzutu na ponad 120 metrów.
Do testów wędzisk firmy Sportex przy kanale jamneńskim użyliśmy kołowrotków o stałej szpuli Dragon Surf Master FD 970i charakteryzującymi się doskonałymi osiągami rzutowymi. Stan morza w dniu pierwszych testów pozwalał używać ciężarków 130g i żyłki 0,27mm, jako zestawu przyponów użyliśmy pojedynczych zestawów do surfcastingu Abramis Clip C, które pozwalają przynęcie ocaleć podczas siłowych rzutów dzięki specjalnemu klipsowi.
Wykonując pierwsze rzuty wędkami Magnus Seamaster Surf szybko zorientowaliśmy się, że to bardzo poważne wędziska odległościowe. Przy każdym nowym rzucie dokładaliśmy więcej siły a wędzisko reagowało na to, posyłając przynęty na nieprawdopodobne odległości. Musimy się czytelnikom przyznać, że ten niewinny kolor blanku wędki zmylił nas bardzo. Biorąc w redakcji złożoną wędkę Magnus Seamaster Surf do ręki, spodziewaliśmy się wykonywać nią dalekie rzuty, ale nie spodziewaliśmy się aż tak dalekich.
Nasze pierwsze testy wykazały, że wędka radzi sobie z dalekimi rzutami rewelacyjnie, Musimy zaznaczyć, że to dopiero początek naszej przygody z wędkami Magnus Seamaster Surf w dziedzinie dalekich rzutów. Do odległości rzutów surfcastingowych wędek Sportex jeszcze wrócimy i w dalszej części naszego artykułu poświęcimy jeszcze wiele uwagi w tematyce dystansu uzyskiwanymi tymi właśnie wędziskami. Temat jest na tyle poważny, że omówimy go w osobnym rozdziale tego artykułu.
Nadszedł czas na opisanie czułości szczytówki i wykrywalności brań. Szczytówka wędziska plażowego Magnus Seamaster Surf charakteryzuje się dużą sztywnością jednak jest na tyle czułą by pokazać branie w sposób zauważalny i co najważniejsze w sposób nie mylący z ruchem wody. Musimy pamiętać, że widoczność brań będzie zależała od użytego rodzaju ciężarka, typu podłoża dna morskiego i czy nasz rzut przekroczył okolice rewy.
Testując produkt firmy Sportex zauważyliśmy wysoką wydajność największej przelotki, która przyjmuje pierwsze uderzenie splotów żyłki podczas rzutu. Wydajność tą mierzymy za pomocą kombinacji siłowych rzutów wykonywanych na różnych średnicach żyłek. Każda pierwsza przelotka wędki, która jest używana z kołowrotkiem o stałej szpuli ma swój limit przepustowości. Większość konstrukcji wędzisk i układu przelotek zaczyna mieć problemy z przepuszczeniem żyłki przy rzutach powyżej 150 metrów. To pierwszy rodzaj wydajności przelotki, drugim jest limit średnicy żyłki jaką jest w stanie przepuścić pierwsza przelotka.
W tej kategorii Sportex Magnus Seamaster Surf jest absolutnie bezkonkurencyjną konstrukcją. Nasze testy wykazały, że Magnus ma największy próg przepustowości żyłki i plecionki przez pierwszą przelotkę ze wszystkich wędek jakie testowaliśmy na kołowrotkach o stałej szpuli. Większość wędek podczas rzucania kołowrotkiem o stałej szpuli na rekordowe odległości powyżej 150 metrów degraduje a nawet topi żyłkę na swej pierwszej przelotce. Nasze testy na rzutowym polu turniejowym wykazały, że przelotki zastosowane w wędce Magnus seamaster Surf bezproblemowo przepuściły żyłkę podczas naszego rekordowego rzutu 220 metrów, a do tego wydarzenia wrócimy jeszcze w dalszej części artykułu. Seamaster Surf również w temacie limitu przepustowości średnic żyłki i plecionki jest na naszej liście numerem jeden. Nasz rezultat rzucania ultra cienką żyłką i plecionką za pomocą tej wędki jest niezwykle interesujący dla osób związanych z longcastingiem.
Testując wędkę Sportex Magnus Seamaster Surf na wielu łowiskach plażowych przekonaliśmy się, że jej największym atutem jest zdolność posyłania przynęt na rekordowe odległości. Po kilkutygodniowym okresie prób i testów tej wędki na kołowrotkach o stałej szpuli, postanowiliśmy przetestować zdolności rzutowe Magnusa na kołowrotkach o ruchomej szpuli.
By wykorzystać potencjał wędek surfcastingowych firmy Sportex zdecydowaliśmy się podpiąć do nich dwa multiplikatory ABU Garcia Ambassadeur 6500 C3 CT Mag. Dodatkowo w naszej redakcji zapadła śmiała decyzja by oba multiplikatory na potrzeby testu wędek Magnus Seamaster Surf przekonwertować na wersje kołowrotków sportowych za pomocą pakietu tuningowego firmy The Rocket Reel Company.
Łowiskiem, gdzie wykonaliśmy kilkudniowy test wędki surfcastingowej Magnus Seamaster Surf firmy Sportex było Ustronie Morskie. Sprawdzaliśmy zdolności tej silnej wędki z wersjami multiplikatorów, które służą głównie do zawodów rzutowych. Łowiska surfcastingowe Ustronia Morskiego stały się też poligonem doświadczalnym dla oceny komfortu łowienia wędkami Magnus Seamaster Surf za pomocą multiplikatora. Łowiska surfcastingowe Ustronia Morskiego są stosunkowo urozmaicone na dość niewielkim bo sześcio kilemetrowym odcinku.
Łowiska samego Ustronia Morskiego obfitują w piaszczyste połacie dna poprzecinane falochronami wbitymi daleko w głąb morza. Wschodnia część linii brzegowej Ustronia Morskiego w miejscu, gdzie falochrony się kończą obfituje w dno piaszczyste z elementami torfowisk, które pojawiają się liczniej aż do samej rzeczki czerwonka. Po przekroczeniu rzeczki czerwonka dalej na wschód dominuje dno kamieniste. W każdym z tych trzech typów łowisk potrzebny nam był właśnie Sportex Magnus Seamaster Surf, dzięki któremu mogliśmy bez problemu dorzucić do interesujących nas okolic rewy.
Pomysł łowienia wędkami Magnus Seamaster Surf z kołowrotkami typu multiplikator okazał się strzałem w dziesiątkę. Niezwykła sprężystość tych wędek morskich doskonale współgrała z multiplikatorem. Rzuty wykonywane tym tandemem owocowały zdumiewającą wydajnością rzutową nawet przy żyłkach o grubości 0,35mm, które były niezbędne do radzenia sobie z odzyskiwaniem zestawów surfcastingowych często zaczepiających o kamieniste dno okolic rzeczki czerwonka.
Uchwyt kołowrotka w wędkach Magnus Seamaster Surf bezproblemowo utrzymywał multiplikator na swoim miejscu nawet podczas rzutów sportowych. Na pochwałę zasługuje wykończenie jakie zastosowała firma Sportex wokół uchwytu kołowrotka, dbając by nic nie wystawało a miejsce połączenia zakończone było metalową stożkową ozdobną skuwką. Taka dbałość o szczegóły firmy Sportex zaowocowała wysokim komfortem trzymania multiplikatora, którego używa się z wędką z tym systemem kołowrotka o ruchomej szpuli do góry przelotkami.
Wyniki wydajności wędki Magnus Seamaster Surf 4,50 100-200g zainspirowały nas do dołączenia jej do grona wędek o przeznaczeniu turniejowym. Typowa wędka turniejowa to konstrukcja dwu częściowa, zdarzają się jednak w tej regule pewne wyjątki i do nich zaliczamy wędkę firmy Sportex Magnus Seamaster Surf.
Cyklicznie raz w tygodniu staramy się rzucać różnymi wędkami sportowymi na polu turniejowym, szukając konfiguracji oraz technik rzutowych w celu wydobycia z każdej z wędek najdłuższych rzutów. Ceny wędek turniejowych zaczynają się od 3 tysięcy złotych a kończą czasem na absurdalnych sumach. Magnus Seamaster Surf firmy Sportex kosztuje 1250 złotych a więc ponad połowę mniej od typowej wędki turniejowej.
Jakie więc wyniki osiąga nasz Magnus i czy naprawdę nadaje się na turnieje rzutowe? Nasza przygoda na trawiastych terenach rzutowych z modelem wędki Magnus Seamaster Surf dopiero się zaczyna. Im dłużej tą wędką rzucamy sportowo, tym coraz bardziej w nią wierzymy i stała się ona naszą stałą uczestniczką obok takich profesjonalnych turniejowych wędek jak Century TT-R, Century Kompressor WR-300, Grand Prix Pro wraz z Tournament match Pro MK2 firmy Anyfish Anywhere oraz Dega Competition Masterpiece Surf AX Tip Control 425.
Magnus Seamaster Surf na turniejowym polu w czasie pisania tego artykułu regularnie posyłał ciężarki 125g na odległości 195 metrów. Magnus jeden raz wykonał nam rzut na fenomenalną odległość ponad 220 metrów ciężarkiem 150g przy nie odczuwalnej sile wiatru. Ciągle badamy to niezwykłe osiągnięcie w celu powtórzenia wyniku i doprowadzenia do sytuacji, gdzie Sportex Magnus Seamaster Surf wykona takie rzuty regularnie. Nasze osiągnięcie dystansu ponad 220 metrów wędką Magnus Seamaster Surf zostało wykonane za pomocą kołowrotka o stałej szpuli i przy technice rzutu Pendulum Rollover Cast.
Dla osób nie zorientowanych podamy, że najlepszy wynik uzyskania odległości rzutu jaki został osiągnięty na polu turniejowym w Polsce przy nieodczuwalnej pomocy wiatru wynosił w roku 2022 199,5 metra a w roku 2023 199,8 metra i oba wyniki uzyskane zostały wędką za ponad 3 tysiące złotych. Do czerwca roku 2024 najdłuższy oficjalny rzut w Polsce nie przekroczył 180 metrów. Ta skala porównawcza pokazuje nam, co tak naprawdę potrafi Sportex Magnus Seamaster Surf.
Firma Sportex zaprojektowała wędkę Magnus Seamaster Surf do rzucania ciężarami w zakresach 100 i 200g. Wykonując testy Magnusa potwierdzamy, że dla wszystkich technik rzutowych wędka ta ma możliwości by takim masami rzucać bez obawy o nadwyrężenie blanku. Ten surfcastingowy Sportex doskonale sobie radzi zarówno rzucając w technikach OTG, jak i w technikach pendulum. Optymalnym ciężarem rzutowym tej wędki naszym zdaniem jest zakres 125-150g, to dobra wiadomość ponieważ są to najczęściej stosowane gramatury na naszym wybrzeżu. Magnus Seamaster Surf to bardzo mocna i wytrzymała wędka a jej dziesięcio letnia gwarancja jest na to najlepszym dowodem.
Tradycyjnie już zapraszamy wszystkie osoby, które chciałyby zapoznać się z wędką Magnus Seamaster Surf 4,50 firmy Sportex i przetestować ją osobiście na plażowych łowiskach lub trawiastych polach turniejowych. Wędka Magnus Seamaster Surf 4,50 czeka na Ciebie gotowa do testowania uzbrojona w kołowrotek o stałej szpuli Dragon Surf Master FD 970i, oraz w turniejowy kołowrotek o ruchomej szpuli ABU Garcia Ambassadeur 6500, oraz zestawy do surfcastingu z naszego warsztatu. Chętnie zaprezentujemy możliwości wędki niemieckiej firmy Sportex dla wszystkich chętnych osób.
Jeśli planujesz kupić wędkę do surfcastingu a sam do końca nie wiesz jaką wybrać, skorzystaj z naszego projektu zapoznania się bezpośrednio na plaży z wędkami Sportex Magnus Seamaster Surf 4,50. Z przyjemnością pokażemy każdemu chętnemu, co Magnus firmy Sportex potrafi jako wędka do łowienia z plaży. Zademonstrujemy jak najlepiej można wykorzystać potencjał tej nietuzinkowej w osiągi wędki surfcastingowej.
Nie czekaj i umów się już dziś na przetestowanie wędki Magnus Seamaster Surf od firmy Sportex. Napisz do nas a podamy Tobie terminy i miejsca, gdzie i możemy zorganizować dla Ciebie stanowisko do testowania wędek Magnus Seamaster Surf. Wszystko bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów, będziemy szczęśliwi jak powędkujesz razem z nami. Możesz zabrać ze sobą innych miłośników wędkarstwa plażowego. Jesteśmy niemal pewni, że dla wszystkich chętnych wędek nam wystarczy.
Nie krępuj sie i skorzystaj z naszego zaproszenia. Jesteśmy pierwsi w Polsce, którzy mają możliwości zaprezentowania nowoczesnych wędek do surfcastingu firmy Sportex Magnus Seamaster Surf. Nie ma dla nas znaczenia, czy dopiero wędkujesz lub jesteś doświadczonym wędkarzem uprawiającym surfcasting. Wszystkich traktujemy z równym szacunkiem i zaangażowaniem. Bardzo chętnie zademonstrujemy, udostępnimy i doradzimy w kluczowych kwestiach związanych z tak doskonałym sprzętem jakim jest Magnus Seamaster Surf 4,50 100-200g.
Zdajemy sobie sprawę, że wiele opinii zawartych w naszym artykule może być subiektywnych mimo naszych największych starań i bogatego doświadczenia. Najlepszym więc sposobem na przekonanie się co do naszych opinii o wędce Sportex Magnus Seamaster Surf, może być przetestowanie jej osobiście w naszym gronie i przekonania się o jej walorach, które szczegółowo opisaliśmy w naszej recenzji.
Wędka do surfcastingu Magnus Seamaster Surf firmy Sportex, to poważne i bardzo silne wędzisko potrafiące rzucić w miejsce, gdzie większość wędek plażowych na naszym rynku tego nie zrobi. Wędka Magnus Seamaster Surf to dość niewinnie wyglądające wędzisko, które w odpowiednich rękach staje się Królem Dystansu. Niespotykana powszechnie wydajność wędki plażowej firmy Sportex, jest główną cechą wyróżniającą ją od konkurencji. Magnus posiada wyjątkowo korzystną relację odległości rzutu do masy rzucającego. Użytkownicy tej wędki nie muszą dysponować budową ciała aż tak silną, jak dla typowych wędek posiadających zdolności posyłania ciężarków na odległości powyżej 200 metrów.
Firma Sportex w pełni osiągnęła swoje plany koncepcyjne dla produktu jakim jest Magnus Seamaster Surf. Wędka ta dość szybko zdobędzie uznanie u bardziej doświadczonych wędkarzy plażowych. Szczególnie u tych którzy umieją rzucać siłowo i w technikach OTG oraz Pendulum. Wędkarze początkujący pełne walory tej wędki odkryją zapewne po pewnym czasie, ale z pewnością szybko docenią ją w pogody wietrzne i w sezonie, gdzie występuje duża ilość dryfującej roślinności.
Z całą pewnością seria wędek Magnus w wersji plażowej jest konstrukcją, która pozwala rozwijać się wędkarzowi w dziedzinie surfcastingu. Raz wykonany rzut powyżej 180 metrów tą wędką, może stać się zalążkiem nowej przygody związanej z longcastingiem, czyli rzucaniem na polach turniejowych. Nas jako osoby obyte z dziesiątkami testowanych wędek pozytywnie i z zaciekawieniem obserwujemy to, że Magnus rzucał nam równie daleko ciężarkiem 175 gramowym jak 150 gramowym, co jest rzadko spotykane w wędkach plażowych o charakterze rekreacyjnym.
Estetyka wędziska jakim jest Magnus Seamaster Surf przykuwa uwagę, ale nie jest też krzykliwa i można ją nazwać elegancką. Wykończenie detali morskiej wędki marki Sporex, stoi na wysokim poziomie. Moletowane na matową strukturę fragmenty blanku sąsiadujące z miejscami połączeń sekcji, spełniają swoją rolę i znacząco pomagają w składaniu i rozkładaniu wędki. Magnus Seamaster Surf to rodzaj wędki w której zakochujemy się powoli, każdy kolejny sezon spędzony z nią nad morzem nasze uczucie do niej podsyca.
Gratulujemy zespołowi Sportex za tak ciekawy projekt wędki plażowej, ta wędka ma potencjał i możliwości. Dziękujemy osobą, które przyczyniły się do tego aby nasz zespól mógł przyjrzeć się tym wędkom z bliska. Nie dziwni nas chęć pochwalenia się przez firmę Sportex tak ciekawemu projektowi jakim jest wędka do surfcastingu Sportex Magnus Seamaster Surf.
Copyright © 2015-2023
All rights reserved CwanaRyba.pl