czerwiec 04 / 2024
autor: Salmon Barrakuda
Nie jest tajemnicą, że najdalej rzucającymi kołowrotkami są multiplikatory. Konstrukcja tych kołowrotków o ruchomej szpuli, ponad wszelką wątpliwość przyczyniła się do ustanowienia większości rekordów świata w longcastingu.
Dla coraz liczniejszej grupy polskich entuzjastów dalekich rzutów, chciałbym przedstawić angielską firmę The Rocket Reel Company, która od bardzo dawna zaangażowana jest w światowy longcasting. Produkty tej firmy można zauważyć na wszystkich turniejach rzutowych. Coraz częściej też można je spotkać na łowiskach plażowych u wędkarzy nie zawsze związanych z surfcastingiem wyczynowym.
Firma The Rocket Reel Company zajmuje się produkcją części do multiplikatorów poprawiając ich zdolności rzutowe a dzięki zastosowaniu najlepszych dostępnych technologii i używaniu najlepszych materiałów poprawia ich żywotność. Twarzą firmy jest Anthony Gittins, który w swoim warsztacie tworzy ulepszone kosze, szpule, trzpienie, hamulce magnetyczne oraz całe zestawy tuningowe dla poszczególnych modeli multiplikatorów.
Thony Gittins nie tak dawno temu, zaskoczył świat swoimi własnymi multiplikatorami TG-F1 Mk-5 i TG-F2 Mk-5, które ze względu na swą wysoką jakość i niezawodność zdobyły uznanie na wszystkich kontynentach naszego globu.
Niektórzy z Was kojarzą firmę The Rocket Reel Company ze znakomitych smarów w płynie produkowanych do części ruchomych kołowrotków. Jednym z odbiorców tych smarów była do niedawna szwedzka firma ABU, która wykorzystywała je do oliwienia łożysk między innymi takich kołowrotków jak multiplikatory Ambassadeur.
Dla każdego sportowca uprawiającego surfcasting lub longcasting zarówno amatorsko jak i wyczynowo, przychodzi taki moment w którym zaczynamy rozumieć ograniczenia jakie może nakładać nam używany do tej dyscypliny sprzęt. W artykule tym chcemy pokazać możliwe na pewnym etapie rozwoju pasji do dalekich rzutów ulepszenia, które pozwolą nam zwiększyć możliwości multiplikatora.
Zasegurujemy Wam jak można ulepszyć multiplikator tworząc profesjonalne modyfikacje kołowrotków do surfcastingu i longcastingu dzięki firmie The Rocket Reel Company. Do artykułu posłużą nam dwa w fabrycznym stanie multiplikatory ABU Garcia Ambassadeur 6500 C3 CT Mag i ABU Garcia Ambassadeur 6500 C3 CT Mag Hi Speed, które zmodyfikujemy dla uzyskania zdecydowanie lepszych wyników rzutowych.
Abu Garcia 6500 C3 CT Mag to najpopularniejsza budżetowa linia multiplikatorów turniejowych jaka jest ciągle dostępna w sprzedaży i licznie występuje na rynku wtórnym. To seryjnie produkowany kołowrotek z otwartym koszem oraz lekką szpulą toczoną z jednego kawałka aluminium o przekroju wrzeciona w kształcie litery "V". Podtoczenie wrzeciona szpuli w ten sposób skutecznie odciąża płyty boczne kołowrotka od sił powstałych podczas rzutów. Kołowrotek ten może więc być stosowany zarówno do wędkarstwa rekreacyjnego jak i do turniejów rzutowych.
Dodatkowym powodem jaki nas przekonał do modyfikacji tej serii kołowrotków, jest ich przystępna cena. Również i co najważniejsze to bogata oferta tuningowych części i podzespołów jakie oferuje nam firma The Rocket Reel Company właśnie dla serii 6500 i 5500. Sądzę że liczba tych kołowrotków w Polsce jest na tyle duża, że posłużenie się tym systemem a nie innym ma w naszym kraju największe szanse na wykorzystanie potencjału tego artykułu.
Można zadać sobie pytanie, dlaczego istnieje potrzeba tuningowania kołowrotka, który został zaprojektowany przez doświadczoną szwedzką firmę do oddania bardzo dalekich rzutów? Firma ABU pozbawiając swój multiplikator wodzika układania żyłki istotnie przystosowała ten kołowrotek do dalszych rzutów, a otwarta ramka pomaga zapanować nad siłą i momentem uwolnienia szpuli poprzez kontrolę za pomocą kciuka. Konstrukcja tych kołowrotków projektowana była ponad dwadzieścia lat temu a masowa produkcja nie sprzyjała modernizacjom na linii produkcyjnej. Wykorzystały tą lukę drobne firmy, które szybko reagowały na wszelkie pomysły udoskonalenia multiplikatorów nie tylko firmy ABU Garcia.
Jeśli dysponujemy odpowiednią do budowy naszego ciała turniejową wędką i nabierzemy coraz więcej doświadczenia w technikach rzutowych i operowaniu multiplikatorem możemy dojść do momentu, gdzie pewne udogodnienia zawarte w kołowrotku staną się barierą, która nie pozwoli nam dalej rzucić. Bariery te są już od bardzo dawna poznane i zbadane przez osoby nie tylko uprawiające longcasting zawodowo, ale przez naukowców i inżynierów.
Dzięki tym osobom powstały całe opracowania i dokumentacje techniczne, które pozwoliły właścicielom niewielkich firm produkować ulepszenia dla poszczególnych modeli multiplikatorów. Jedne z przedsiębiorstw, które doskonale wpasowało się w tą wąską dziedzinę sportu jest angielska firma The Rocket Reel Company, która słynie ze swoich ulepszeń od prawie dwóch dekad.
Fabryczny hamulec magnetyczny ABU Garcia Ambassadeur 6500 C3 CT Mag posiada płynną regulację w skali od najsilniejszego do najlżejszego oddziaływania na prędkość obrotów szpuli. W praktyczny sposób można to zmierzyć posługując się stoperem bez konieczności rzucania. Kładąc multiplikator na stole wprawiamy energicznym ruchem kciuka szpulę w ruch i odliczamy upływające sekundy. Szpula powinna mieć nawiniętą żyłkę, której koniec zabezpieczamy taśmą klejącą by nie dotykała obudowy kołowrotka oraz wyłączone wszystkie piny klocków hamulca odśrodkowego. W standardowych pokojowych warunkach z łożyskami smarowanymi olejem o lekkiej formule np. TG's Rocket Fuel Tournament Formula firmy The Rocket Reel Company, szpula kręci się w zakresie od 8 do 25 sekund zależnie od ustawienia siły hamulca magnetycznego.
Technologia zastosowana w fabrycznym hamulcu magnetycznym multiplikatora Ambassadeur 6500 C3 CT Mag pozwala na wykonywanie bardzo dalekich rzutów bez obawy o splątania żyłki podczas jej wysuwania się z kołowrotka. Nasza redakcja udzielając się aktywnie na wielu forach zarówno angielskich jak i włoskich dotarła do wiarygodnych informacji, które opisują najdalszy rzut wykonany w roku 2002 podczas turnieju UKSF GP3 w Anglii właśnie tym kołowrotkiem bez jakichkolwiek modyfikacji opiewający na dystans aż 230.06 metrów. Oczywiście wynik ten uzyskany był przez jednego z lepszych rzucających świata.
Mimo tak doskonałych wyników tego kołowrotka i bogatej konfiguracji krzywych hamowania szpuli, absolutna większość zawodników uprawiających longcasting rezygnuje z takiej wersji hamulca magnetycznego na rzecz innych konstrukcji budowanych między innymi przez firmę The Rocket Reel Company. Postaramy się w dalszej części artykułu wytłumaczyć dlaczego warto zmodyfikować ten system hamulca magnetycznego? Przybliżymy też polskim wędkarzom historie firmy, która przyczynia się do rozwoju sprzętu do dalekich rzutów na najwyższym światowym poziomie.
Jeśli zamierzamy wykonywać rekordowo odległe rzuty, powinniśmy pozwolić szpuli multiplikatora poruszać się w sposób bardziej kontrolowany z możliwością chwilowego całkowitego wyłączenia oddziaływania hamulca magnetycznego. Niestety fabryczny hamulec magnetyczny Abu Garcia Ambassadeur 6500 C3 CT Mag oddziałuje na szpulę przez cały czas trwania rzutu. Jak wykazały nasze testy ze stoperem opisywane powyżej, hamowanie następuje nawet jeśli ustawimy jego wartość na pozycję minimalną. Dla osoby z ambicjami dalekich rzutów, może to być pierwsza wada tego rozwiązania.
Drugą wadą jest sam suwak regulacji siły hamulca magnetycznego, który znajduje się na rancie płyty końcowej. Rozwiązanie te w większości przypadków podczas trwania kilku sekundowego lotu ciężarka wyklucza jego użycie. Nawet jeśli wykażemy się niezwykłym sprytem i zdążymy zlokalizować ten suwak w tak krótkim czasie, to wszelkie próby regulowania nim siły hamowania są pozbawione precyzji i narażamy się na słynne ptasie gniazdo.
Przyjrzyjmy się w tym momencie jak zachowa nam się szpula kołowrotka, jeśli wprawimy ją w ruch z wymontowanym hamulcem magnetycznym i nie aktywnymi klockami hamulca odśrodkowego. W przypadku naszych egzemplarzy multiplikatorów czas obrotów szpuli wzrósł po wymontowaniu hamulca magnetycznego z 25 sekund do 95 sekund. To olbrzymia różnica i dowód na to, że nawet ustawienia hamulca magnetycznego na minimalną wartość jaką oferuje producent znacząco wpływa na czas obrotów szpuli.
Oczywiście nie jest to droga do sukcesu, gdyż całkowity brak hamulca magnetycznego spowoduje nam powstawanie zjawiska ptasiego gniazda niemal natychmiast po oddaniu rzutu w przypadku deaktywowanych klocków hamulca odśrodkowego. Zjawisko to potrafi unieruchomić nasze zmagania rzutowe na wiele kwadransów żmudnie spędzonych na rozplątywaniu żyłki na szpuli kołowrotka.
Możemy w przypadku wymontowanego hamulca magnetycznego aktywować częściowo lub całkowicie klocki hamulca odśrodkowego zmniejszając na starcie prędkość szpuli i eliminując częściowo ryzyko splątania żyłki. Jednak ta opcja może w niektórych konfiguracjach żyłki i gramatury ciężarka znacząco wpłynąć na odległości rzutów. Odradzamy wszelkie próby wykonywania rzutów na całkowicie wymontowanym hamulcu magnetycznym i odśrodkowym, gdyż może to grozić nawet uszkodzeniem wędki.
Właśnie w tym momencie przychodzi nam z pomocą firma Thony'ego Gittinsa oferując swoje płyty końcowe The Rocket Reel Company TG-1 i TG-2 z pojedynczym hamulcem magnetycznym regulowanym w bardzo wygodny sposób. Ta kompletna obudowa płyty końcowej idealnie została dopasowana do kołowrotków Abu Garcia Ambassadeur 6500 oraz 5500 i można ją wymienić dosłownie w kilka minut. Proces wymiany jest bezinwazyjny i w każdym momencie możemy wrócić do oryginalnego stanu kołowrotka.
W ofercie firmy mamy wiele odmian tego pakietu modyfikacji płyt końcowych dla tej serii multiplikatorów. Najbardziej znane to CHROMED BRASS TG-F1 MONOMAG END PLATE, oraz MAG RHW END PLATE oferowane wraz z turniejowymi trzpieniami ze stali nierdzewnej i specjalnym klipsem unieruchamiającym trzpień szpuli. Firma dysponuje również całą gamą kolorów turniejowych płyt końcowych nie tylko do multiplikatorów w rozmiarach 6500 ale i 5500 również.
MonoMag firmy The Rocket Reel Company, to koncepcja pojedynczego magnesu osadzonego na regulowanym trzpieniu w możliwie najbardziej dostępnym dla użytkownika miejscu kołowrotka, czyli boku obudowy płyty końcowej multiplikatora. MonoMag przed rzutem ustawia się na pozycję w której hamulec oddziałuje w taki sposób by hamował dostatecznie mocno w pierwszych 3-4 sekundach rzutu. Dzięki temu szpula multiplikatora nie ma możliwości nabrania zbyt dużych obrotów w pierwszej fazie rzutu, co skutkuje wyrównaną prędkością ciężarka i wybieraniem żyłki z kołowrotka.
W miarę upływu sekund i oddalania się tracącego prędkość ciężarka, żyłka nabiera łukowatego kształtu i zaczyna się trudne do opanowania zjawisko różnic prędkości. Dzięki rozwiązaniu firmy The Rocket Reel Company do opanowania tego zjawiska mamy wygodne pokrętło, którym oddalamy lub przybliżamy hamulec magnetyczny MonoMag do szpuli i dopasowujemy jej prędkość do prędkości odbioru żyłki przez ciężarek. Oczywiście proces ten wymaga pewnego wyczucia i doświadczenia zdobytego podczas wielogodzinnych ćwiczeń.
Opisywana regulacja nie jest tak oczywista jak wynika z tekstu powyżej. Do wypracowania krzywej hamowania należy wziąć pod uwagę wiele czynników oraz zmiennych. Warto przyjąć zasadę ograniczenia zmiennych i przyjąć prostą zasadę powtarzalności stylów rzutów, używania żyłki tej samej średnicy i tego samego producenta, używania tej samej gramatury ciężarka, a nawet tego samego wzoru ciężarka. Mawia się "...trenning czyni mistrza..."
Na ile zamiana oryginalnego systemu hamowania polem magnetycznym na system firmy The Rocket Reel Company ma wpływ na odległości rzutów? Gdy otrzymaliśmy od THONY'GO GITTINSA dwa zestawy płyt bocznych TG-F1 i TG-F2 to niemalże w tym samym czasie Poczta Polska dostarczyła nam do testów wędkę surfcastingową Tournament match PRO MK2 firmy Anyfish Anywhere. Nadarzyła się więc idealna okazja by przetestować zarówno modyfikację do multiplikatora jak i jedną z najlepszych wędek matchowych przeznaczonych do połowu z morskiej plaży.
Nasze testy rozpoczęliśmy od rzucania na łąkach zestawem składającym się z multiplikatora Abu Garcia Ambassadeur 6500 C3 CT Mag w stanie oryginalnym bez żadnych modyfikacji. Multiplikator został ustawiony na minimalną skalę hamowania magnetycznego jednocześnie pozbawiając go całkowicie hamowania za pomocą hamulca odśrodkowego ustawiając wszystkie klocki hamulcowe na nieaktywnej pozycji. Taka kombinacja pozwala na wykonanie najdalszego rzutu za pomocą oryginalnych fabrycznych rozwiązań dla multiplikatorów Ambassadeur 6500 C3 CT Mag. Rzuty były wykonywane przez tego samego miotacza z użyciem tych samych stylów rzucania, oraz przy udziale tych samych żyłek, ciężarków i formuły oleju wykorzystanego do smarowania łożysk.
Gdy wędka Tournament match PRO MK2 wraz z multiplikatorem Abu Garcia Ambassadeur 6500 C3 CT Mag w stanie oryginalnym bez modyfikacji określiła rzucającemu swą maksymalną wydajność rozpoczęliśmy skrupulatne mierzenie dystansów i zapisywanie ich w notatniku. Każdy dzień testów polegał na wykonywaniu rzutów za pomocą multiplikatora w wersji nie modyfikowanej oraz w wersji z modyfikowanej za pomocą płyty końcowej firmy The Rocket Reel Company. Przypomnijmy, że modyfikacja obejmowała zastosowanie hamulca regulowanego MonoMag, oraz wzmocnionego trzpienia turniejowego unieruchomionego dodatkowo za pomocą specjalnego klipsa.
Prawie cztery miesiące prób i testów wykonywanych dla porównania efektywności przeprowadzonych modyfikacji multiplikatora Abu Garcia Ambassadeur 6500 za pomocą elementów firmy THONY'GO GITTINSA ujawniło poprawę odległości rzutów o średnio 15,8%. To rewelacyjny wynik patrząc, że modyfikacji uległ tylko hamulec magnetyczny i trzpień. Testy wykazały też, że za pomocą hamulca magnetycznego firmy The Rocket Reel Company dużo szybciej można się nauczyć rzucać, gdyż MonoMag na płytach końcowych TG-F1 lub TG-F2 pokazuje nam co tak naprawdę się dzieje w kołowrotku i wędce i co należy poprawić by wynik rzutu był jeszcze lepszy.
MonoMag na płytach bocznych TG-F1 i TG-F2 firmy The Rocket Reel Company, to nie wszystko co oferuje firma by poprawić zdolności multiplikatorów do wędkowania z plaży lub zmagań turniejowych. Przedstawiamy poniżej kilka innych rozwiązań, które podnoszą walory użytkowe i estetyczne kołowrotków Abu Garcia Ambassadeur 6500 z serii 5500.
Na stronie sklepu internetowego możemy znaleźć zarówno płyty końcowe lewe jak i kompletne płyty z mechanizmem napędu i hamulcem walki. Są tam też cenne modyfikacje w postaci uchwytów tarczy napędów z dwoma pinami na hamulce odśrodkowe oraz możliwość dokupienia do nich super lekkich i wytrzymałych na temperatury karbonowych klocków hamulcowych.
Na potrzeby turniejowe możemy w sklepie kupić płytki, które pozwalają doświadczonym zawodnikom używać multiplikatora bez klocków hamulcowych. Płytki MINI DRIVE PLATE 2 i MINI DRIVE PLATE 4 są tak zaprojektowane by mimo spełniania funkcji przenoszenia napędu nie powodowały bić szpuli podczas rzutów. W tym segmencie udoskonaleń znajdzie się lista zabezpieczeń łożysk wykonanych z wytrzymałego drutu, który nie zawiedzie nawet podczas najsilniejszych rzutów.
Warto wspomnieć o Rocket Cage 5500 oraz Rocket Cage 6500, czyli jednoczęściowych niskoprofilowych super lekkich klatkach multiplikatorów wytwarzanych technologią CNC z litego aluminium pasujących do serii ABU 5500 i ABU 6500. Podczas wykonywania rzutów przez doświadczonych graczy turniejowych, te zaprojektowane i wytwarzane przez firmę Thony'ego Gittinsa kosze odgrywają ogromną rolę nie pozwalając wyginać się konstrukcji kołowrotka.
Dla osób niezwykle dociekliwych może udać się jeszcze dokupić parę hybrydowych łożysk pakowanych w pudełka z logo firmy The Rocket Reel Company, które uchodzą za najlepsze łożyska do kołowrotków z serii Abu 5500 i Abu 6500 na świecie. Wprawdzie w ostatnim czasie trudniej je znaleźć w sklepie firmy, ale na licznych nie tylko angielskich sklepach wysyłkowych te łożyska można spotkać i nabyć.
Firma The Rocket Reel Company zadbała również o możliwość wymiany trzpienia podpierającego szpulę na wersję wzmocnioną ze stali hartowanej nierdzewnej, która podczas silnych nacisków nie wygina się i pozwala maksymalnie obniżyć amplitudę drgań, co przekłada się na dalsze rzuty.
Dla osób ceniących nie tylko funkcje turniejowe, ale zwracających również uwagę na wysoką estetykę swych multiplikatorów Abu Garcia 6500/5500, firma The Rocket Reel Company dysponuje całym zapleczem części podnoszących ogólną estetykę tych kołowrotków z ruchomą szpulą.
Siłą rzeczy Anthony Gittins udoskonalając kołowrotki innych firm po pewnym czasie stworzył własne multiplikatory, które od kilku lat zachwycają społeczność związaną z wędkarstwem plażowym, morskim i oczywiście najwyższym światowym poziomie longcastingiem rozgrywanym na trawiastych polach całego świata.
W celu uzyskania jeszcze dalszych rzutów i komfortu pracy firma produkuje do tych kołowrotków ultralekkie i super wytrzymałe szpule z ulepszonym zabezpieczeniem gniazda łożyska. Szpule te występują zarówno w wersjach głębokich jak i płytkich pojemności dla żyłek lub plecionek. Szpule te są uznane za bezkompromisowo najlepsze z dostępnych w systemach 5500 i 6500.
Anthony stworzył serię kołowrotków z chromowanego mosiądzu w dwóch wielkościach takich jak TG-F1 MK-5 ROCKET REEL 5500 i TG-F1 MK-5 ROCKET REEL 6500, oraz serię kołowrotków opartych o lekkie stopy aluminium również w dwóch wielkościach i wielu odcieniach kolorów jak TG-F2 MK-5 ROCKET REEL 5500 i TG-F2 MK-5 ROCKET REEL 6500.
Dla kolekcjonerów lub osób chcących się wyróżnić jeszcze bardziej Anthony Gittins stworzył jeden z najlepszych i najpiękniejszych multiplikatorów na świecie TG-F1 MK-5 ROCKET REEL Chrome & Gold 6500, którego elementy pozłacane pięknie komponują się z czarnym koszem i chromowanymi płytami z mosiądzu. Niemalże 95% wszystkich produktów, którymi szczyci się Anthony Gittins są produkowane w Anglii co stanowi gwarancję najwyższej jakości i trwałości.
Czytając ten artykuł większość z Was może odnieść wrażenie, że droga sukcesu jest tu pokazania jak na dłoni. Może się wydawać, że zakup sprzętu i jego optymalizacja pod kątem turniejowym otworzy większości szybką drogę na szczyt longastingu. Skorzystanie z możliwości tuningu już i tak dobrego kołowrotka jakim jest Abu Garcia Ambassadeur 6500 C3 CT Mag wymaga dobrego zorientowania się w temacie.
To jest proces, który etapami może nas doprowadzić do tego właśnie momentu, ale nie na pewno. Zrozumienie wszystkich zależności w longcastingu jest skomplikowane i wymaga albo wielu lat dociekań i treningów, ale dobrych wzorców, nauczycieli, grup, klubów a może i nawet trenerów. Określenie kiedy jest nam potrzebny tuning kołowrotka powinno być poprzedzone absolutną pewnością, że nadszedł na to ten moment.
Doskonałą filozofią w tej materii jest wprowadzanie zmian pojedynczo i po opanowaniu danego elementu przejście do następnego etapu. Jeśli uznamy, że nadajemy się do tej dyscypliny i dojrzejemy do zakupu swej pierwszej wędki turniejowej dajmy sobie czas by ją dogłębnie poznać. Kiedy nauczymy się rzucać profesjonalnym wędziskiem turniejowym można dopiero określić, czy nadszedł czas na zmianę kołowrotka o stałej szpuli na kołowrotek typu multiplikator.
Może się okazać, że proces trwa dalej i jesteśmy świadomi, że kolejnym ograniczeniem jest konstrukcja multiplikatora i pamięcią wrócicie do tego właśnie artykułu nawołującego do wspaniałych produktów firmy The Rocket Reel Company. Warto pamiętać, że produkty tej wyspecjalizowanej firmy też warto nabyć i wdrażać krok po kroku a nie wszystkie na raz. Warto zacząć od najprostszych czynności i najprostszych produktów do wdrożenia, mam tu na myśli wspaniałe oleje do łożysk zwane w żargonie longcasterów paliwem rakietowym. Wymiana smarowania łożyska może być tym elementem, który nam wystarczy do uzyskania zadawalających efektów.
Jeśli jesteśmy pewni, że to też nas ogranicza wdrażamy kolejny element, może to być MonoMag lub ultralekka szpula firmy The Rocket Reel Company. Budżet jaki trzeba przeznaczyć by być mistrzem jest dość proporcjonalny do wysiłku jaki musimy włożyć w wdrożenie modyfikacji i opanowanie ich, dlatego do tego artykułu pasuje przysłowie "...Waż siły na swoje zamiary...".
Artykuł ten skierowany jest dla osób, które chciałyby zostać profesjonalistami w tej dziedzinie surfcastingu lub zawodnikami biorącymi udział w turniejach rzutowych. Profesjonaliści i zawodnicy turniejowi już dawno o tym wszystkim wiedzą a nawet więcej i z powodzeniem stosują na turniejowych meczach longcastingowych.
W Polsce dyscyplina ta dopiero zaczyna się pojawiać w formie amatorskich zmagań podczas zawodów surfcastingowych nad samym morzem. Cieszą popularyzatorów tej dyscypliny pierwsze informacje o zawodach rangi mistrzostw Polski, które odbywają się na trawiastych terenach śródlądowych. Jestem przekonany, że wkrótce pojawią się osoby, grupy a później całe kluby profesjonalnie trenujące kilka razy w tygodniu tą dyscyplinę sportu.
Nam jako redakcji najwięcej satysfakcji sprawia, że jako pierwsi w Polsce możemy przybliżyć Wam wiadomości na temat takich firm jak The Rocket Reel Company. Angielska firma która z niezwykłej pasji do tego sportu wpisała się na stałe do świata longcastingu, firma która wyznacza drogę ewolucji w dziedzinie multiplikatorów i wszystkiego co z nimi jest związane by uzyskać najdłuższe rzuty, najlepszą niezawodność i trwałość.
Chcielibyśmy bardzo podziękować za zaufanie jakim nas obdarzył Anthony Gittins właściciel firmy The Rocket Reel Company. Chcemy podziękować również za dostarczenie nam kompletów płyt końcowych TG-F1 i TG-F2 do Abu Garcia Ambassadeur.
Copyright © 2015-2023
All rights reserved CwanaRyba.pl