Woblery Yukon firmy FORTEL to ostatni w ich historii ukłon w stronę trociarzy. Wobler ten nieco delikatniejszy w budowie pozwalał łowić na subtelniejszy sprzęt jakim coraz częściej posługiwali się wędkarze specjalizujący się w połowach troci, łososia czy morskiego pstrąga tęczowego. Model tego właśnie woblera można było najczęściej zobaczyć w pudełkach obok najsłynniejszego Ontario firmy FORTEL. Te dwa woblery były obowiązkowym zestawem większości wędkarzy łowiących na Parsęcie, Słupi, Wieprzy, Drawy, Grabowej, Regi oraz urokliwej Iny. Wobler Yukon pojawił się w czasie gdy populacja Troci Wędrownej drastycznie zmalała w naszych rzekach i model ten odnalazł się ostatecznie w pudełkach szerszej rzeczy wędkarzy jeziorowych jako doskonała przynęta na szczupaki, sandacze i okonie. Dziś trudno go kupić, jednak osoby zainteresowane proszone są o kontakt z naszym portalem ponieważ jest szansa na zdobycie kilku a nawet kilkudziesięciu takich woblerów. Woblery te dostaliśmy wiele lat temu do przetestowania od producenta.
Konstrukcja woblera Jukon oparta jest na średniej gęstości korpusu w przypadku woblerów pływających , neutralnych i tonących. Szkielet modelu Jukon wzmocniony jest drutem nierdzewnym, przeprowadzonym w przemyślany sposób przez cały korpus woblera w jednym kawałku. Drut wykorzystany w woblerach FORTEL między innymi w modelu Jukon, gięty jest ręcznie na zaprojektowanej przeze mnie giętarce. Ciekawostką tej giętarki jest brak możliwości przeciągnięcia drutu i osłabienia go, lub pęknięcia w najmniej oczekiwanym momencie. Ręczne gięcie drutu powoduje najlepszą gwarancje jakości.
Cechą charakterystyczną woblerów FORTEL jest innowacyjna konstrukcja steru, oraz sposób osadzania go w korpusie. Pomysł ten zdaje egzamin nawet w najtrudniejszych warunkach pomorskich rzek. Konstrukcja osadzenia steru woblera pozwala na poprawne łowienie nawet nie przyklejając go trwale do korpusu. Jednak stery są wklejane na przemysłowy klej, co powoduje mocne połączenie odporne na mróz, wysoką temperaturę i utlenianie się pod wpływem czasu. Powierzchnia klejenia steru do korpusu woblera Jukon jest nieco mniejsza jak w woblerze Ontario.
Zamiarem konstrukcyjnym przy woblerze Jukon było stworzenie bardzo wytrzymałego a zarazem lekkiego woblera do średniego spinningu. Ciekawym rozwiązaniem w konstrukcji Jukon jest zastosowanie obciążenia w tylnej części woblera jednak nie w samym ogonie. Zachowuje to jeszcze cechy pomysłu na celniejsze rzuty podczas silnego wiatru, oraz minimalizacje ilości splatań woblera z żyłką podczas lotu. Wielką zaletą takiego rozwiązania jest dużo cichsze uderzanie woblera o wodę. Dzieje się tak, ponieważ wobler Jukon spada ogonem w dół i jeszcze cieńszą powierzchnią niż model Ontario wbija się w wodę czyniąc minimum hałasu. Rozwiązanie obciążenia w samym końcu ogona było nie możliwe ze względu na zbyt cienki ogon woblera. Obciążenie znajduje się jednak 6 mm od końca korpusu. Wobler Jukon powstał pod koniec 2007 roku i był przez ten okres raz modernizowany i ulepszany. Największe uznanie i sprzedaż tego modelu przypada na połowy nie tylko troci wędrownej, dużego pstrąga tęczowego oraz łososia, ale na każdą rybę drapieżną z zastosowaniem średniego spinningu. Jukon malowany jest ręcznie, w kolory takie same jak model Ontario. Wobler ten może również pracować poprawnie z uciążliwym kawałkiem zielska lub liścia na tylnej kotwicy. Nie przeszkadza mu wymiana kotwic na większe lub cięższe zwłaszcza na ogonie. Oryginalnie wobler uzbrajany jest francuskimi kotwicami firmy Au Lion Dor o numeracji 2 i 3. Decyzja o wielkości kotwic zapada podczas testowania w rzece. Firma FORTEL starała się optymalnie dopasować wielkość kotwic do akcji woblera Jukon.